Intel, tümleşik grafik yongalarının video, tepe taramasını geliştirecek

Intel, G965 grafik yongası için geliştirdiği yeni donanımsal tepe tarayıcısıyla (Vertex shader) giriş seviyesi oyun meraklılarını tümleşik grafik yongalarına ısındırmaya çalışıyor. Firma, San Francisco’da yapılan Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda bazı bilindik tetikçi (fps) oyunlarının gösterimini yaptı ve gazetecileri hangi sistemin tümleşik hangi sistemin ayrı bir ekran kartı kullandığını bulmalarını istedi.

Call of Duty 2 yeni beta G965 donanımsal tepe tarayıcı sürücüsüyle birlikteIntel’in PR Yöneticisi Nick Knupffer, pek çok tetikçi oyunu hızlandırabilecek yeni beta donanımsal tepe tarayıcıyı tanıttı. Call of Duty 2 ve Half Life 2 Episode One oyunlarının zaman gösterimleri (time demo) oynatıldı ve görebildiğimiz kadarıyla G965 yongası 30 ile 60 fps değerleri arasında sonuçlar verdi. Bazı karışık sahnelerde yavaşlamalar olduğunu fark ettik ancak Knupffer hemen “dört dolarlık” tümleşik bir ekran kartının yine de pek çok kullanıcının işini göreceğini belirtti.

Half-Life 2 Episode One gösterimiAyrıca Knupffer tartışmaya ortam bırakmayacak şekilde tümleşik ekran kartlarının ayrı ekran kartlarının yerine geçmeyeceğini söyledi “Daha fazla grafik gücüne ihtiyaç duyan kullanıcılar ayrı ekran kartlarını yine tercih edecekler” dedi. Intel, G965 grafik yongasını çoğu oyunu çalıştırabilir şekilde tanıttığını, grafiksel açıdan yoğun oyunların buna dahil olmadığını vurguladı.Ancak G965 sadece oyunlar açısından taze hava sağlamıyor. Firma temsilcileri aynı zamanda ClearVideo teknolojisi ile video alanında elde edilen gelişmeleri de tanıttılar. Benzer bileşenlere sahip ATI X1600 yongasına sahip bir başka sistemle yan yana yapılan gösterimde Intel tümleşik grafik yongasına sahip sistem yüksek kaliteli bir video oynatımı sırasında çok daha yumuşak ve akıcı bir başarım sağladı.Knupffer, Cyberlink gibi bazı önemli video oynatıcıların yonga üzerinde bulunan bazı gelişmiş komutları çalıştırabildiklerini belirtti. Açıkçası ATI X1600 ekran kartını kullanan sistemde video gösteriminde hataların bu kadar belli olması bizi şaşırttı, sistemi incelediğimizde en son Catalyst sürücüsünün kullanıldığı ve çalıştırılan video dosyasının aynı çözünürlüğe ve boyuta sahip olduğunu görmek şaşkınlığımızı biraz daha artırdı.Yeni sürücü şu anda en son deney aşamasında ve Intel bu sürücüyü yakında internet sitesinden duyurmaya hazırlanıyor.Daha önceden de çeşitli yerlerde dile getirildiği üzere G965 yongaseti DirectX10 destekliyor.Forum tartışması için tıklayın.

Bir cevap yazın