Intel Silahlarını Kuşanıyor: FSB800’lü P4 Serisi

Intel Silahlarını Kuşanıyor: FSB800'lü P4 Serisi

Eskiden Intel’in en yüksek fiyatlı amiral gemisi için ayrılan özellikler artık daha düşük P4 işlemcilere de getiriliyor. HyperThreading (sanal çift işlemci özelliği) artık 2.4 GHz, 2.6 GHz ve 2.8 GHz hızındaki Pentium 4 işlemcilere de geliyor. Bir süredir üretilen tüm Pentium 4 işlemcilerde bulunan devrenin kilidi nihayet açılıyor. Aynı zamanda 100 MHz ve 133 MHz’lik FSB hızları (şu an ikisi de var), 200 MHz’e çıkarılıyor. Intel, (zaman içinde yerleşen bir geleneğe bağlı kalarak) FSB 800 ismini kullanıyor; zira bu P4 işlemciler Intel’in bir seferde dörtlü (quad-pumped) veriyolunu kullanıyor.

845 türevlerini içeren eski anakartlar 200 MHz FSB’yi resmen desteklemediği için, bir aydır bunu başarmanın sadece tek yolu vardı: Yüksek fiyatlı Intel 875P yongaseti. Bu yongasetine sahip anakartların bir örneği olan Asus P4C800, yaklaşık 235$+KDV fiyatla satılıyor – ekonomik bir anakart arayanların seçimi değil kesinlikle.

Intel, orta performanslı P4 modellerine daha iyi fiyatlı bir platform sunmak için, 865 yongasetini (Springdale) çıkardı. Kısa süre öncesine kadar, bu yongasetinin çıkmasının bir anlam taşıyacağına kuşku duyuyorduk. Ancak yeni P4 işlemcilerle yaptığımız geniş testler farklı bir tablo çizdi. Aslında 865PE yongasetli bazı anakartlar 875P yongasetli anakartlar kadar hızlı – hatta bazı açılardan daha hızlı. Bu konuya test sonuçları bölümümüzde geri döneceğiz.

Bir cevap yazın