Intel Sandy Bridge Quad Core İşlemciler Daha Az Güç Tüketecek

Güç tasarrufu, donanım dünyasının şu an üzerinde en çok odaklandığı konulardan birisi. Peki, güç tasarrufu neden bu kadar önemli? 65 watt güç tüketen bir işlemci ile 100 watt güç tüketen bir işlemci arasında ne fark olabilir ki?

Son kullanıcı için çok büyük bir fark olmayabilir ama bu işlemcilerden binlerce kullanan bir iş yerini düşünün. Daha az güç tüketen işlemciler ile maddi olarak ciddi bir tasarruf sağlanabilir ve çevreye daha az zarar verilebilir.

Intel, her gün daha performanslı işlemcileri nasıl üretebilirim diye uğraşırken; bir yandan da güç tasarrufunu elden bırakmıyor. 2011 ilk çeyreğinde çıkacak olan Sandy Bridge mimarisine sahip Intel işlemcileri de bunun bir göstergesi. Sandy Bridge,  Intel’in CPU, GPU ve bellek kontrolcüsü bir arada toplayan ilk işlemcisi mimarisi olacak, buna rağmen şimdiki Quad Core (dört çekirdek) işlemcilerden daha az güç tüketecek.

32nm sağ olsun Sandy Bridge mimarisine sahip Intel Quad Core işlemcilerde güç tüketimi 65 ile 95 watt arasında kalacak. Bu Core i5 ve Core i7 dört çekirdekli Lynfield işlemcilerin 82 ile 130 watt arasında değişen güç tüketiminden kayda değer derecede düşük bir rakam.

Bir cevap yazın