Intel Sandy Bridge Overclock Rehberi

Hızaşırtma hakkında bildiğiniz hemen her şeyi unutun; Intel Sandy Bridge ile yeni bir dönem başlıyor!

Intel’in yeni Sandy Bridge mimarisi hakkında pek çok haber ve inceleme okuduk. Ama şöyle bir düşünün, okuduklarınızın ne kadarı yeni mimarinin hızaşırtma ve grafik kısıtlamaları hakkında size detaylar sunuyor. Bu konuda ciddi bir kafa karışıklığı var değil mi? O halde, gelin biraz detaylara inelim. Sistem toplayacak arkadaşlar için bu detayların önemli olduğunu düşünüyorum.

Basit gidelim değil mi?

  • Sandy Bridge işlemciler kabaca ikiye ayrılıyor: “K” serisi olanlar ve olmayanlar.
  • Şu an iki tane Sandy Bridge “K” işlemci var; Core i7 2500K ve Core i7 2600K. Ayrıca,  bu modellerin Core i7 2500 gibi düz versiyonları da var.
  • “K” serisi işlemcilerin hızaşırtma çarpanı açık.

Buraya kadar sanırım her şey basit, ama bundan sonra işler biraz karışıyor. Öncelikle LGA 1555 için iki adet yongaseti olduğunu görüyoruz; P67 ve H67. Hızaşırtma için kesinlikle P67 bir anakarta ihtiyacınız var. H67 anakartlarda -“K” serisi olsa bile- hızaşırtma mümkün değil.

Diyelim elimizde  P67 bir anakart ve Sandy Bridge “K” bir işlemci var. Buraya kadar sorun yok, çarpanı attırıp dilediğiniz gibi hızaşırtma yapabilirsiniz. Peki, ya elimizde P67 bir anakart ve düz bir Sandy Bridge işlemci varsa ne olacak? Burada Intel bizi kısıtlıyor. Aşağıdaki tablolara göz atalım.

Sandy Bridge İşlemci Nasıl Hızaşırtma Yapılır

Turbo 2.0 frekansı aktif çekirdek sayısına göre otomatik ayarlanıyor. Sandy Bridge “K” serisi bir işlemci ve P67 bir anakart ile 5.7 GHz’e kadar çıkabiliyorsunuz. Aslında, pek çok anakart henüz 57x çarpana destek vermiyor, ama BIOS güncellemeleri ile bu desteği sağlanacağını öğrendik.

Sandy Bridge Overclock

İşte burada duvara tosluyoruz. Turbo frekansında bir sorun yok, ama yukarıdaki mor tabloya dikkat edin. Aktif çekirdek sayısı sadece bir iken bile işlemci en fazla 4.1 GHz’e kadar çıkabiliyor. Dört çekirdek de aktif olduğu zaman ise, işlemci en fazla 3.8 GHz’e ulaşabiliyor. Yani, aktif çekirdek durumuna göre düz Sandy Bridge işlemciler en fazla 400 MHz hızaşırtılabiliyor.

Kısacası, Sandy Bridge ile hızaşırtma istiyorsanız, “K” serisi bir işlemci ve P67 bir anakart almanız şart.

Peki, Intel neden böyle bir kısıtlamaya gerek duyuyor? İşin teknik tarafını bir kenara bırakırsak, Sandy Bridge mimarisinde GPU ve CPU’nun aynı zarda buluşmasının bir negatif görüntüsü diyebiliriz bu durum için. Grafik yongasının çalışması durumunda daha fazla ısı ve güç tüketimi sorunu ile karşılaşıldığını ve bunun önüne geçebilmek için P67 anakartlarda dahili grafik yongasının devre dışı bırakıldığını tahmin ediyorum.

Sebep ne olursa olsun, Sandy Bridge işlemcilerin dahili grafik özelliğini kullanmak için H67 bir anakarta ihtiyacınız var ve H67 anakartlarda zerre hızaşırtma yapamıyorsunuz.

Bu konuda bir sorunuz olursa, yorumlarda belirtin lütfen.

2 Yorum

  1. Sezai

    Hızaşırtmanın ne kadar verimli olacağı (Turbo b.’un sanılan kadar fark yaratamadığını biliyoruz), H yada P serisi için seçim yapmanın aradaki fiyat farkına değip değmeyeceğini testler geldikten sonra öğreneceğiz anlaşılan.

Bir cevap yazın