Intel Sandy Bridge İşlemcilere Hızaşırtma Sınırı Getiriyor

Ucuz işlemci + hızaşırtma = yüksek performans günleri sona mı eriyor?

bit-tech.net’in ele geçirdiği Intel’in Sandy Bridge sunumu Sandy Bridge mimarisine sahip işlemciler hakkında yeni bilgileri ortaya çıkardı.

Önce kısaca Intel’in Sandy Bridge yeni işlemci mimarisine bir göz atalım.

Intel, Sandy Bridge mimarisi ile bizi iki yeni işlemci platformu ile tanıştıracak; LGA 2011 (X58, LGA 1366’nın devamı diyebiliriz) ve LGA 1155 (LGA 1156 ile karıştırmayın).

Basitçe anlatmak gerekirse; Intel, LGA 1156 ve LGA 1366 platformları ile başlattığı orta ve üst seviye işlemci platformlarını Sandy Bridge ile yenileyerek devam ettirecek (LGA 1366 için uzun ömürlü olacak diyenler sanırım yanıldıklarını anladılar).

Gelelim asıl konuya; Intel, Sandy Bridge ile Base Clock (FSB) denetleyicisini işlemci içine alıyor. Yani, artık işlemci hızaşırtma için kullandığımız FSB ve çarpan attırma yöntemlerinin ikisi de artık işlemci üzerinden kontrol edilecek. Tabi bu değişiklik Intel’e hızaşırtma konusunda oldukça daha büyük bir esneklik getiriyor.

Sandy Bridge + Cougar Point

Intel P67 yongasının sunumunu görüyorsunuz. Resimde de gördüğünüz gibi P67 DDR3 2133 destekliyor bu, iyi bir gelişme fakat yukarıya baktığımız zaman Intel’in, hızaşırtma potansiyeli Turbo ile limitlenmiş işlemciler de hazırladığını görüyoruz. Tabi Intel, hızaşırtma için limitsiz işlemciler de hazırlıyor.

Sandy Bridge Patsburg

Intel’in LGA 2011 için hazırladığı sunum. Burada da Intel’in, DDR3 2666+ bellekleri desteklediğini görüyoruz. Ayrıca anladığımız kadarıyla, LGA 2011 işlemcilerde hızaşırtma için limit olmayacak.

Intel P67

Intel’in anakart saat hızlarını işlemciye nasıl dahil ettiğini gösteren sunum.

Sandy Bridge Overclock hızaşırtma

İyi haber ise, P ile başlayan tüm Sandy Bridge mimarili işlemcilerde DDR3 oranları açık olacak.

Gördüğünüz gibi Intel, anakart saat hızlarını Sandy Bridge mimarili işlemcilerle kontrol altına alıyor. Yani ucuz işlemci + yüksek hızaşırtma = yüksek performans günleri sona erebilir. Daha detaylı bilgiler geldikçe sizlerle paylaşacağız.

Aman canım çok da canınızı sıkmayın Intel yoksa AMD var :).

4 Yorum

 1. hdoguc

  aklı olan intelden uzak dursun bu platform değişiklikleri kullanıcıları enayi yerine koyuyo daha 6 ay önce 2500 tl verip i7 sistem toplamıştım anlaşılan elimizde kalıcak yeni çıkıcak olan platformunda ömrünün ne kadar olucağı belli diil.. resmen soygun

 2. manyaque

  Gözünü sevdiğim AMD si 1,5 sene önce phenom x3 2,2 asus m3n78 vm board aldım ogünden bu güne ne işlemci taktıysam çalıştı 3 gün önce phenom x6 1055t aldım 1.5 senedir her yeni işlemciyi kullanıyorum bi boardı değiştirecem 3-4 ay sonra 2 ay sonrada ddr3 ramleri alıp yeni boarda geçerim yeni işlmecileri beklerim  olarak sırf amd kullandığım için bir boardı 2 sene, bellekleri 2 sene rahatlıkla kullandım tek yaptığım şey işlemci değiştirmekti. Rabbim AMD yi başımızdan eksik etmesin 🙂 

 3. Ziyaretçi

  2 yildir am2+ anakart kullaniyorum. ddr3 ve usb3 destegi disinda her destegi alabiliyorum. anakartimin am2 + am2+ + am3 islemcileriyle uyumlu oldugunu ve toplamda 60tan fazla islemciyi destekledigini bildikten sonra intel almanin ne geregi var diyorum. amd nin 1 platformu 5-6 yil gidiyor. intel 2 yilda bir degistiriyor. fazla parasi olup ben her zaman en iyisine sahip olmaliyim diyenlere inteli tavsiye ederim.

 4. Ziyaretçi

  İNTEL Tam anlamıyla cozutmuş bu atakların sebebini AMD nin yeni mimari çıkarmasına bağlıyorum aman önde kalayım de ne çıkarırsam çıkarayım derdi içinde bu yüzdende kullanıcıları kobay olarak kullanıyor. ”İNTEL İnside Money Outside” 🙂

Bir cevap yazın