Intel Sandy Bridge İşlemciler Hakkında İlginç Gerçekler

İşte size Intel’in Sandy Bridge işlemciler hakkında yayınladığı ilginç bilgilerden seçmeler.

 • Intel’in ikinci nesil Core işlemcisi olan Sandy Bridge’lerin içinde 1 milyara yakın transistöre yer alıyor. Eğer arabalar bir milyar parçadan oluşsaydı (ki günümüzde bir araba ortalama 30.000 parçadan oluşuyor) bir arabayı birleştirmek için en hızlı üretici bile 114 yıl harcamak zorunda kalacaktı.
 • Eğer işlemciyi bir ülke ve transistörlerini de vatandaşlar olarak düşünürseniz ikinci nesil Intel Core işlemciler Çin ve Hindistan’dan sonra dünyadaki en kalabalık üçüncü ülke olurdu (995 Milyon+ nüfus).
 • Bir Sandy Bridge işlemci Avrupa Birliği’nde, Amerika’da ve Asya Pasifik bölgesinde kayıtlı araba sayısının toplamından 540 milyon daha fazla transistöre sahiptir.
 • 60 dakikalık programa ayarlı çamaşır kurutucusunun tükettiği elektrikle ikinci nesil Intel Core işlemciye sahip bir dizüstü bilgisayarı tam 147 saat veya 6 gün ve 2.4 saat çalışabilirsiniz. 175 derecede 45 dakika pizza pişiren bir elektrikli fırınının güç tüketimiyle 67 dizüstü bilgisayarı 50 saat boyunca çalıştırabilirsiniz.
 • Eğer Amerika’daki her evde 30 elektrik düğmesi olsaydı yeni işlemcinin bu 3.57 milyar düğmeyi kapalı konumdan açık konuma getirmesi 1 nanosaniye sürerdi.
 • Yeni 32 nm işlemciler, Intel’in 1971 yılında çıkardığı ilk mikroişlemcisi 4004’ten 4000 kat daha hızlılar. Ayrıca yeni transistörler o zamanki transistörlere göre 4000 kat daha az enerji tüketiyorlar. Transistör başına maliyet ise 100.000 kat azalmış.
 • Intel Core işlemciler bildiğiniz kumsal kumundan saflaştırılarak elde edilen silikonlar üzerine basılıyor. Yani bir zamanlar üzerinde yattığınız plaj kumu şu an dizüstü bilgisayarınızı çalıştırıyor olabilir.

Bir işlemci nasıl üretiliyor merak ediyorsanız aşağıdaki iki yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

İşlemci (CPU) Nasıl Üretilir?

Yarıiletken Üretimi 101

5 Yorum

 1. ssBrutality

  İntel Hikayelerinden Bir Demet…Bakalım AMD Fusion’lar Geldiğinde Neler Yapabilecek İntel?Giriş / Orta Alt Seviye grafik Birimini Entegre Etmekle Bitmiyor Bu işler…İntel Efendi.

  • Gu_Sel

   AMD’nin Intel’e rakip işlemci çıkartabileceğinden daha çok 2012’de dünyanın sonunun geleceğini anlatan efsaneye inanırım.

   Yanlış anlamayın, benimde en büyük isteğim AMD’nin Intel ile performans sınıfında başabaş giden işlemci çıkartabilmesi. Bu sayede 300$+ satılan gerçek performans işlemcilerini 200$ ve altına alabilme şansına sahip olurduk.

 2. ravenholm

  @Gu_Sel

  Arkadaşım intel’in grafik yongaları amd ile baş edemez,eğer amd gpu hesaplama gücünü cpu ile paylaştırısa üstün olan grafik mimarisi ile inteli gayet rahat köşeye sıkıştırabilir.Burda şu önemli sen ne istiyorsun?Bir yandan pahalı işlemcileri 200 dolara alabilmeyi istiosun diğer yandan amd’ye şans tanımıyorsun bu nasıl bir çelişkidir?

 3. Mustafa Asker

  Yaklaşık 7 yıl Amd işlemci kullandım Asus Crosshair Anakartın ilk serisi ve Ahtlon 6000 işlemcisinin ilk serisini çok yüksek meblaya aldım ama performans “0” aptal bir oyun oynamak için ne kadar para harcanmalı? Amd Ahtlon serisinden sonra saçmaladı bence! bazı yazılımların Amd’de sorun yaşattığını söylememe gerek yok.. İntelin aptal i3 işlemcilerinden aldığım performansı sanırım Amd paraya kıyıpta almicağım işlemcilerinde bulurum.. Bence Amd gereksiz bir fantazi ne gpu konusunda ne cpu konusunda başarılı olamayacak bir firma..

  Nvidia GPU yapar
  İntel CPU yapar.. 🙂 başka güzellik aramaya gerek yok bence..

 4. Sabertooth

  Intel ve nVIDIA nın daha iyi sonuçlar verdiğini düşünsem de, bir şeyi eklemeden geçemeyeceğim.

  Yahu sene olmus 2012 hâla mı Intel vs AMD… helelöö muhabbeti? ARM A9 daha iyidir, iyi.

Bir cevap yazın