Intel Sandy Bridge GPU’lar İki Kat Hızlı Olacak

Intel, CPU’ya entegre etmek istediği Larrabee kod adlı grafik çekirdeğini erteleye dursun, (Larrabee’nin iptal edildiği de ortalıkta dolaşan söylentiler arasında) 2011’in ilk aylarında çıkması beklenen yeni işlemci mimarisi Sandy Bridge, CPU’ya entegre GPU ile birlikte gelecek. Sandy Bridge ile gelen GPU’nun üst düzey ve orta düzey ekran kartlarıyla bol ölçüşemeyeceği gayet açık ancak Sandy Bridge GPU’larının başarımı sizi şaşırtabilir.

Intel yaptığı açıklama ile Sandy Bridge mimarisi GPU’ların şu anki Intel GPU’larından iki kat fazla başarım göstereceğini söylemiş. Intel, GPU’lar performans olarak oldukça düşük kalsa da giriş seviyesinde hala çok popüler.Sandy Bridge, Intel’in ilk entegre GPU’lu işlemcisi olacak ve 32 nm teknolojisi ile üretilecek. DDR3 1600 MHz çift kanal dahili bellek denetleyicisi, tıpkı Lynnfield’da olduğu gibi dahili PCIe 2.0 denetleyicisi de Sandy Bridge ile beraber gelecek.

Sandy Bridge, AMD Fusion’a cevap mı? Öyle gözüküyor. Dahili GPU’lu işlemcileriyle Intel, hem AMD Fusion’a cevap vermeye çalışıyor hem de giriş seviyesinde Nvidia ve AMD’ye üstünlük sağlamak amacında.

1 Yorum

  1. Tado

    “Sandy Bridge, AMD Fusion’a cevap mı? Öyle gözüküyor. Dahili GPU’lu işlemcileriyle Intel, hem AMD Fusion’a cevap vermeye çalışıyor hem de giriş seviyesinde Nvidia ve AMD’ye üstünlük sağlamak amacında.”

    Güldürdüler beni sağolsun varolsun intel 🙂

Bir cevap yazın