Intel Rekora Doymuyor

Intel, 2011 ilk çeyreğinde yine rekor kar oranları açıkladı.

Sandy Bridge İşlemci logoSandy Bridge platformunda ortaya çıkan SATA II arayüzü problemi ve tüm bir yongaseti ailesinin geri çağrılması, hatta Japonya’da yaşanan deprem bile Intel’i durduramıyor. Zira Intel, 2011 ilk çeyreğinde 12.8 milyar dolar gelir, 3.2 milar dolar net kar açıkladı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre Intel’in net karında %25’lik bir atış demek.

Intel, PC, veri merkezi ve diğer segmentlerde geçen yıla göre sırayla %17, %31 ve %70 büyüme kaydettiklerini açıkladı. Intel’in Atom işlemcilerinde de -ufak da olsa- %4’lük bir büyüme ile 370 milyon dolar gelir elde ettiğini görüyoruz.

Intel, PC ve sunucu pazarını domine ederken, geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı Oak Trail ve hemen ardından gelecek Cedar Trail Atom işlemci platformları ile tablet ve cep telefonu pazarı için de yavaş yavaş kolları sıvıyor. Asus, yakın bir zaman içinde ilgi toplayan Transformer tabletin Oak Trail işlemcili modellerini piyasaya süreceğini açıkladı bile.

Bununla beraber, Intel’in hem ARM hem de X86 platformalarını destekleyecek tablet işlemci geliştirmeyi düşündüğünü de biliyoruz.

Bir cevap yazın