Intel Özel Röportajı: Hyper-Threading Teknolojisi

Intel Özel Röportajı:  Hyper-Threading Teknolojisi

Intel Türkiye ofisinde, Intel’in IA-32 ve PC Platformları Ürün Pazarlama Müdürü Andreas Dott ile görüştük. Bu röportajda Intel’in piyasaya yeni sürdüğü ürünlerle, yani Hyper-Threading (HT) destekli P4 işlemciler ve Granite Bay yongaseti ile ilgili kafamızdaki soruları sorma fırsatı bulduk. Görüşmemiz özellikle HT üzerine yoğunlaştı.

Hyper-Threading konusuna yabancıysanız, röportajı okumadan önce, aşağıdaki kaynaklarda bol bilgi bulabilirsiniz:

  • THG’nin Tek İşlemcide Çifte İşlem: Hyper-Threading Teknolojili P4 3.06 GHz başlıklı yazısı.
  • Intel Web Sitesi’nin Hyper-Threading Technology Home bölümü.
  • ArsTechnica’dan Jon “Hannibal” Stokes’un MultiThreading, Superthreading ve Hyper-Threading üzerine yazdığı, konuyu yeni öğrenenler için son derece açıklayıcı bir giriş yazısı.
  • ExtremeTech’in Desktop Hyper-Threading – Coming Soon! başlıklı yazısı.

Andreas Dott İle Röportaj

THG Türkiye: Bize Intel’deki görevinizden biraz bahseder misiniz?

Andreas Dott: Intel yongasetleri ve platformlarının Avrupa, Orta Doğu ve Avrupa’da pazarlamasından sorumluyum. Ancak bu teknik ağırlıklı bir ürün pazarlaması; dolayısıyla müşterilere tasarım konusunda yardım, tasarım aşamasında çıkan teknik konularda destek gibi görevlerim de var. Bu iş için Swindon’daki (İngiltere) Uygulama Tasarım Merkezi’nde teknik uzmanlarla çalışıyorum. Görevlerim arasında, Intel müşterilerine Intel Mimarileri (IA) – yongaseti ve işlemciler – alanında vizyon sağlama, yol göstericilik, yol haritalarının etkilerinin değerlendirilmesi bulunuyor. Genelde geleceğe yönelik ürünler üzerine çalışıyorum; müşterilerimizle 6 ay veya daha sonrasının ürünleri ile ilgili çalışmalar yapıp platformları analiz ediyor, tasarımla ilgili konularda destek oluyorum. Bu konular arasında teknik konular, konumlama ve fiyatlandırma olabiliyor.

Bir cevap yazın