Intel: Moore Yasası Geçerli Olmaya Devam Edecek

Intel’in duayenlerinden Gordon E. Moore 1965 yılında ortaya attığı hipotez her iki senede bir transistör sayısının ve işlem yapma hızının iki katına çıkacağını öngörüyor. Nvidia bu yasanın artık herhangi bir geçerliliği olmadığını söylerken, Intel aslında “kendi öngörüsünün” arkasında durmaya devam ediyor.

Intel’in üst düzey yöneticisi Paul Otellini geçenlerde Çin’e yaptığı bir ziyarette “Moore Yasası işlemeye devam edecek. Daha fazla transistör daha yüksek başarım demek. Gördüğünüz gibi işlemcilerin başarımını ve verimini (enerji verimliliğini kastediyor) sürekli bir şekilde arttırıyoruz. Bunu Moore’un yol göstericiliği sayesinde başardık” diye bir açıklama yaptı.

Otellini daha da ileri giderek şirketin gelecekteki üç nesil işlemciyi (Nehalem’den daha gelişmiş üç farklı mimariden bahsediyoruz) şimdiden üretebilecek durumda olduğunu ileri sürdü: “Moore yasası bir doğa kanunu olmaktan ziyade, insanların istedikleri zaman neler başarabileceklerinin bir kanıtıdır”.  

1 Yorum

  1. ibrahim OZCAN

    moore yasası gibi Ford yasası da istiyoruz. Arabalarda gelişsin artık. Giyimde vs. de 10 yaşındaki bir araba ile Sıfır bir araba karşılaştırılabiliyor.

    Ama 10 yaşındaki bir bilgisayar ile sıfır bir bilgisayar karşılaştırılamıyor.

    Dünyanın en çalışkan sektörü bilişimdir görüldüğü üzere.

Bir cevap yazın