Intel Moblin 2.1, Windows’a Rakip Olacak

Intel’in açık kaynak kodlu Moblin 2.1 işletim sistemi Microsoft’a mobil bilgisayar pazarında sorun çıkarabilir.

Cnet Intel’in yeni Moblin 2.1 (Mobile Linux’un kısaltılmışı) işletim sistemi Google Android, hatta Microsoft Windows 7 işletim sistemine bile kafa tutabilecek kalitede olduğunu iddia ediyor. Cnet, Intel’in düzenlediği IDF etkiliğinde Moblin 2.1’i deneme fırsatı bulmuş ve bu işletim sisteminin araç-içi sistemlerde, akıllı telefonlarda, mobil internet aygıtlarında (Mobile Internet Devices) ve hatta nettop tipi bilgisayarlarda da kullanılabileceğini söylüyor.

Moblin

Moblin 2.1 tamamen çıkışa hazır hale getirildiğinde nettoplar, netbooklar ve cep bilgisayarları olmak üzere üç farklı sürümle karşımıza çıkacak. Cnet cep aygıtlarında kullanılacak sürümün Atom işlemcisi üzerinde çalışacağını ve dokunmatik ekran yeteneklerinin tümüne sahip olacağını bildirdi. Ayrıca kullanıcılar ark planda çalışan uygulamalar arasında kolayca geçiş yapabilecekler.

Netbook tarafında Cnet biraz kısa keserek Dell’in 299 Dolarlık Mini 10v adlı ürününü Ubuntu Moblin Remix seçeneğiyle beraber satmaya başladığını ve diğer PC üreticilerinin de Moblin seçeneği sunmak için sırada beklediğini bildirdi. Nettop sürümüyle ilgili ise çok daha az bilgi var. Yalnız Microsoft’un Windows 7’nin netbooklar ve nettoplar için çok daha ucuz bir sürümünü çıkarması gerektiği açıkça görülüyor çünkü rakipler bedava ve kullanıcıların aklını çelebilecek kadar iyi görünüyorlar.    

Bir cevap yazın