Intel, mobil dünya yol haritasını yeniledi

Intel Developer Forum’da üst düzey Intel yöneticileri, mobil vizyonunun yol haritasını çizdi. Yeni yonga seti 855GME, özellikle grafik işleme konusundaki iddiası ve enerji tasarrufu ile dikkati çekerken, Pentium M’in yeni modeli Dothan, 90 nano’luk üretim teknolojisiyle bu yıl sonundan itibaren mobil bilgisayarların ayrılmaz bir parçası olmaya hazırlanıyor. Ayrıca, Intel elindeki tüm mobil erişim teknolojilerini geleceğin mobil platformu Sonoma’da toplayacak.Intel, kablosuz mobil iletişim ürünlerinin yeni nesli olacak bir dizi ürün hakkında Kaliforniya’da düzenlenen Intel Developer Forum’da ayrıntılı bilgiler verdi. Intel’in yeni nesil kablosuz erişim vizyonunu çizen bu ürünler arasında kod adı Dothan olan yeni Pentium M mobil işlemcisi, Intel Centrino mobil teknolojisinden hareketle geliştirilen yeni bir işlem platformu (kod adı Sonoma) ile Bulverde kod adını taşıyan ve cep telefonlarıyla el bilgisayarlarında kullanılması planlanan yeni Xscale işlemcileri, Intel Developer Forum’da ayrıntılarıyla ele alındı. Forumda ayrıca Intel Centrino Mobil Teknolojisiyle çalışan taşınabilir PC’ler için gerekli olan yüksek entegre grafik performansı sağlayan ve yeni güç koruma özellikleri sunan yeni bir yongasetinin duyurusu yapıldı.

Intel Developer Forum’da konuşma yapan Intel Mobile Platforms Group genel müdürlerinden biri olan Intel Başkan Yardımcısı Anand Chandrasekher, mevcut ve gelecekteki Intel Centrino ürünlerinin vizyonunu, mobil işlem tüketici talebindeki dört temel gereksinim konusunu göz önünde bulundurarak belirlediklerini ifade etti. Entegre kablosuz yerel ağ erişim yeteneği, mobil işlemci performans sınırlarının aşılması, uzun pil ömrünü gerçekleştirmek ve zarif, ince tasarımlara olan ilgiyi karşılamak, temel tüketici taleplerini oluşturuyor.Yeni yongaseti 855GME

Chandrasekher, Intel ve bilişim endüstrisinin yıl sonuna kadar Intel Centrino işlemci teknolojisini kullanan 130 farklı PC tasarımını pazara sunmuş olacaklarını ve 20 bin civarında kamuya açık kablosuz erişim ağında (hot spot) Intel Centrino’nun başarısının test edilip onaylandığını söyledi.

Chandrasekher, bu arada, mobil PC’lerin grafik entegrasyon yeteneklerini artırması ve pil ömürlerini uzatması beklenen yeni 855GME yonga setinin duyurusunu da yaptı. Intel Centrino teknolojisini temel alan bu yonga setinin Intel Display Power Saving Technology -DPST (Intel Ekran Güç Koruma Teknolojisi) özelliğini tanıtan Chandrasekher, ekranın gün ışığının aydınlığına göre kendi parlaklığını ayarladığını ve böylece ekran aydınlatması için gereken güçten kullanıcıya hissettirmeden otomatik olarak yüzde 25’e varan oranlarda tasarruf sağladığını anlattı. Yeni yonga setinin bir başka güç tasarruf özelliği de taşınabilir PC’de pil kullanımından normal elektriğe geçerken en doğru frekansı ayarlayan bir grafik işlem çekirdeğinin bulunmasından kaynaklanıyor.

Endüstrinin önde gelen firmalarının biraraya gelerek oluşturduğu Mobil PC Uzun Ömürlü Pil Çalışma Grubu, özellikle ekran ve görüntü alt sistemleri için harcanan enerjiyi üç watt’ın altına çekme konusunda müthiş bir çaba harcıyor. Intel de yeni yonga seti 855GME ile bu yönde önemli bir adım atmış oldu.Dothan çok yakında, Sonoma gelecek yıl…

Intel’in Dothan kod adıyla bilinen yeni nesil Pentium M mobil işlemcisinde 90 nanometre üretim teknolojisi kullanıldı ve bu işlemcinin üzerinde 140 milyon transistör yer alıyor. Kısa bir sürede pazara sunulması beklenen Dothan işlemcisinde, 2 MB bellek alanına sahip Level 2 tampon bellekler kullanılıyor. Enerji kullanım optimizasyonu yapılmış olan bu bellekler, kullanıcıya son derece hızlı bir sistem erişimi sağlıyor.

Önümüzdeki yılın ikinci yarısında gündeme gelmesi beklenen yeni Intel Centrino bilgiişlem platformu Sonoma, Intel’in mobil alanındaki kullanıcı deneyimini bir üst düzeye taşıma iddiası olarak da değerlendirilebilir. Sonoma, yeni Pentium M işlemcisi, kendi içinde entegre 802.11a/b/g kablosuz LAN erişim becerileri, kablosuz erişimin hızlandırılması, endüstri standartlarında kablosuz erişim güvenliğine verilen destek ve Alviso kod adına sahip yeni bir yonga setinin bu özelliklerle koordine edilmesiyle birlikte hayata geçecek.

Alviso yonga seti, yeni bir grafik motorunun yanı sıra DDR2 bellek. Serial ATA gibi yeni nesil veri saklama teknolojilerine, PCI Express ve NEWCARD gibi endüstri standartlarına sahip olacak ve Intel’in Azurio adını taşıyan yeni ses arabirimine sahip olacak.

Intel’in kablosuz erişim ve işlem iş grubundan sorumlu genel müdürü ve kıdemli Intel Başkan Yardımcısı Ron Smith, Intel’in mobil alandaki en büyük başarısının donanımın ötesine geçerek uygulamalar ve özel işlevlere sahip yazılım araçların da katkısıyla bir ekosistem yaratmak olduğunu ifade etti. Intel Developer Forum’da en son model Intel tabanlı tasarımları tanıtan Smith, Xscale teknolojisini kullanan yeni bir işlemcinin tanıtımını yaptı. Bulverde kod adını taşıyan ve üzerinde kamera teknolojisini de bulunduran bu işlemci düşük enerji tüketimi ve multimedia performansı ile cep telefonları ve el bilgisayarlarında yeni bir dönemi açması bekleniyor.


Bir cevap yazın