Intel Mobil Core i7 İşlemcilerini Duyurdu

Nehalem mimarisinin türevi olan Lynnfield kod adlı Core i5 ve Core i7 işlemcilerinden sonra, Intel taşınabilir bilgisayarları da en yeni işlemci teknolojisiyle tanıştırdı.

Intel dün IDF etkinliğinde Core i7 Mobile Processor ve Core i7 Mobile Processor Extreme Edition serisini duyurdu. Bu yeni işlemciler PM55 Express yongaseti üzerinde çalışacak. Hepsi dört çekirdekli.

Clarksfield Core i7

Intel’in işlemci mimarisi takımı başkanı Dadi Perlmutter mobil Core i7 işlemcilerinin aynen masaüstü sürümlerinde olduğu gibi Intel Turbo Boost ve Hyper-Threading teknolojilerine sahip olduğunu söyledi. Ayrıca şirket enerji verimliliğinin önceki nesil işlemcilere göre daha da iyileştirildiğini iddia ediyor. Intel o kadar iddialı ki bu işlemcilerin sunucu işlemcisi olabilecek kadar güçlü olduklarını da söylüyor. Tabii ki buna karar vermesi gereken dizüstübilgisayarları satın alacak olan kullanıcılar.

Core i7 Extreme Edition’ın alt modellere göre bazı üstünlükleri var elbette. Örneğin Intel Extreme Memory Profiles desteği ve işlemci ile bellek hızlarının kullanıcı tarafından değiştirilebilmesini sağlayan Extreme Tuning Utility.

Satışa çıkan ilk modeller olan Core i7-920XM, Core i7-820QM ve Core i7-720QM’nin fiyatları sırasıyla 1000 adetlik alımlarda 1054$, 546$ ve 364$ olarak belirlenmiş.

Bir cevap yazın