Intel, Mikrosunucu Standardı Yarattı

Sunucuların dizüstü bilgisayarlar kadar taşınabilir olmasına fazla kalmadı. Parçaların güç tüketimlerinin azalması ve buna rağmen hesaplama yoğunluğunun artması çok daha az yer kaplayan sunucuların tasarlanmasına imkan veriyor. Intel’in Nehalem mimarisini kullanan Core i5/i7 işlemcileri de sunucular için biçilmiş kaftan olduğuna göre neden bir “Microserver” standardı yaratılmasın?

Intel Mikrosunucu

Intel, bu yeni standardı düşük çaplı web siteleri için geliştiriyor. Böylece raf (blade) sunuculara taşınabilir ve ucuz bir alternatif gelecek. Intel’in mühendislik örneği 1.86 GHz dört çekirdekli Lynnfield (LGA 1156 uyumlu Core i7/i5 işlemcilerinin çekirdeği) işlemcisini ve dört adet DDR3 belleği temel alıyor.

Nehalem mimarisiyle üretilen bu işlemcinin TDP değeri 45 Watt. Yalnız 32 nm Clarkdale türevi çıktığı zaman bu güç 30 Watt’a kadar düşecekmiş. Bu küçük sunucu sisteminden 16 adedi, 25 cm boyundaki kasalara sığabilecek. Her mikrosunucunun kendine ait 2.5″ sabit diski var.

Intel’in hedefi sunucunun boşta çektiği gücü 25 Watt’a düşürebilmek. Şirket bu tasarım standardını 2009’un sonundan önce Sunucu Sistemleri Forumu’na sunmak istiyor.

Bir cevap yazın