Intel mi Nvidia mı? nForce 680i, Intel P965 ve 975X’e Meydan Okuyor

Sistem Gereksinimleri: Ne Almalı?

Özel ihtiyaçlarınız yoksa yongaseti olarak adlandırdığımız platformlar arasında uygulamadaki farklar çok azdır. Eğer ofis uygulamaları kullanmak, internette gezinti yapmak, internet üzerinden sesli ya da görüntülü sohbet etmek veya video oynatmak gibi işler için bir sistem alacaksanız ne aldığınızın artık pek önemi kalmadı hatta alabileceğiniz en ucuz sistemi alabilirsiniz. Ancak donanım bilginiz arttıkça ya da kullandığınız uygulamalar özelleştikçe platformların anahtar özelliklerine daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Günümüzde size gerekenleri kısaca sıralarsak: AMD Athlon 64 X2 ya da Intel Core 2 Duo gibi iyi bir çift çekirdekli işlemci, 1 GB ana bellek ve 200 GB ya da daha yüksek kapasiteli 7,200 dönüş hızına sahip hızlı bir sabit disk. Bu parçalar son kullanıcı sınıfına giren neredeyse herkesin işini görecektir. Bu yazımızda özellikle Soket 775 yapısına sahip Core 2 Duo işlemciler üzerine eğileceğiz çünkü şu anda paranızın karşılığını en iyi bu işlemcilerle alabiliyorsunuz. Bu işlemciler düşük güç tüketirken en yüksek başarımları da sunuyorlar. Eğer bütçeniz çok sınırlı değilse Athlon 64 ya da Pentium 4 gibi tek çekirdekli işlemcilerden uzak durmanızı öneriyoruz. Çift çekirdek kesinlikle daha yüksek başarım sunacak anlamına gelmiyor (buna uygun yazılımlar kullanmanız gerekiyor) ancak sistemin tepkiselliğini ciddi şekilde artıyor.

En dikkat edilen platform gereksinimi 3B grafikleri işleme yeteneğidir; oyun oynamak söz konusu olduğunda bir bilgisayarın grafik alt sistemine çok daha dikkatli bakmalısınız. Eğer bir sistemin özelliklerini okurken paylaşımlı bellek (shared memory) gibi bir şey gördüyseniz o sistemin büyük ihtimalle bu iş için ayrılmış özel bir ekran kartı yoktur. Bunun yerine anakartın yongaseti tümleşik ekran kartı özelliği sunar, bellek olarak da sistemin ana belleği paylaşılır. Bu son derece verimli bir şeydir fakat 3B uygulamalar için yeterli başarımı sağlayamaz.

HyperMemory ya da TurboCache gibi tanımlar ATI ve Nvidia’nın giriş seviyesi ekran kartı çözümlerine işaret eder, bunlar tümleşik olanlara göre nispeten daha iyi başarım sunarlar ancak ciddi 3B oyunlar için yine de yeterli değillerdir. Doğru düzgün bir oyun tecrübesi yaşayabilmek için 256 MB+ belleğe sahip ATI Radeon X1600+ veya Nvidia GeForce 7600+ ekran kartı çözümlerinden birine sahip olmanız gerekir. Genel anlamda söylersek model numarası yükseldikçe 3B başarım da artar. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için Ekran Kartı Rehberimizi düzenli olarak takip etmenizi öneririz.

Dikkat edilmesi gereken diğer platform özellikleri arasında arayüzlerin türü ve sayısı (PCI Express, PCI, USB 2.0), tümleşik donanımlar (ağ, ses, depolama veya Firewire denetleyicileri) ve hızaşırtma, donanım izleme, otomatik donanım yapılandırma gibi son zamanlarda gittikçe artan yazılımsal paketler vardır.

Son olarak markalı veya “toplama” bilgisayarlar arasında bir seçim yapmanız gerekiyor. Teknik açıdan bakıldığında iki seçenek de birbirine çok benzeyebilir, farklar genelde satış sonrası destek konusunda ortaya çıkar. Üreticinin desteği nasıl? Garanti süresi ne kadar? Firmanın internet sayfasında yazılım güncellemelerini ve teknik bilgileri bulabilecek misiniz? Telefonda teknik destek alabiliyor musunuz? Kendi sorununuzu kendiniz çözmek zorunda kalmak istemiyorsanız saydığımız sorulara dikkat etmenizde fayda var.

Bir cevap yazın