Intel mi Nvidia mı? nForce 680i, Intel P965 ve 975X’e Meydan Okuyor

Intel mi Nvidia mı? nForce 680i, Intel P965 ve 975X'e Meydan Okuyor

Core 2 Duo işlemciler altı aydır pazarda ve Intel açısından geri dönüşün çok olumlu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hatta pek çok kullanıcı Core 2 Duo için en iyi platformun hangisi olduğunu soran e-postalar gönderiyor. Şu ana kadar bu sorunun cevabı Intel yongasetleriydi fakat artık rekabet şartları oluştu: Nvidia nForce 680i SLI yongaseti Core 2 Duo işlemciler için sarsılmaz şampiyon olmayı hedefliyor. Tabi ki biz de bunun doğru olup olmadığına bakmak istiyoruz…

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturmamız gerekiyor; her ne kadar günümüz yongasetleri farklı özelliklere sahip olsalar ve farklı kullanıcı kitlelerini hedefleseler de Windows’u günlük işlerinizi yapmak için kullanıyorsanız P965, 975X ve nForce 680i SLI yongasetleri arasında başarım açısından herhangi bir fark hissedemezsiniz. Eğer özelliklere çok dikkat eden, başarıma büyük açlık duyan veya hızaşırtma tutkunu bir kullanıcıysanız o zaman oturup en iyi platformu aramaya başlayabilirsiniz.

Intel işlemcileri genellikle en iyi başarımlarını kendi yongasetleriyle verdiğinden Intel’in P965 ve 975X yongasetleri pazara hakim konumundalar. ICH7 güneyköprüsü kullanan 975X platformu çıkalı bir yıldan fazla olmasına rağmen hala ileri seviye olarak nitelendiriliyor. Bununla beraber daha yakın bir zamanda çıkan ve ICH8 güneyköprüsünü kullanan P965 daha fazla özellik sunuyor. Şu anda pazarda 975 yongasetlerini kullanan pek çok model bulunuyor.

Nvidia, yongaseti pazarındaki rekabete 2001 yılında katıldı. İlk çıkardığı nForce yongaseti başarısız olsa da nForce 4 Intel Edition ile denemişti fakat ürün çok başarılı olmasına rağmen Intel’den çok fazla pazar payı çalamamıştı.

nForce 6 yongasetinin Intel yongasetlerine göre her açından daha başarılı olması gerekiyor: daha iyi hızaşırtma imkanı, daha iyi depolama alt sistemi, Intel’in x8 PCI Express Crossfire desteğine karşı daha iyi x16 PCI Express SLI ekran kartı desteği, daha iyi ağ desteği ve daha iyi otomatik bellek yapılandırma özelliği. Şimdi daha derinlere inelim ve bakalım bu yeni yongaseti neler sunuyor.

Bir cevap yazın