Intel Light Peak Teknolojisi ya da Yeni Adıyla “Thunderbolt”u Tanıttı

Light Peak teknolojisinin yeni adı Thunderbolt. Peki, bu teknolojinin detaylarında neler var? Merak ediyorsanız, detaylar haberimizde…

Thunderbolt logoŞu an yüksek hızlı data transferi için elimizde USB 3.0 ve e-SATA gibi teknolojiler var, ama Intel’in ciddi desteği ile geleceğin teknolojisi Light Peak ya da yeni adıyla Thunderbolt olabilir.

Bugün, Intel tüm platformlar için Thunderbolt’u duyurdu. Aslında Light Peak bize daha havalı bir isim gibi geliyordu, üstelik alışmıştık da bu isime, ama Intel, çizgi romanlardan fırlamış bir kahraman ismi gibi duran Thunderbolt ismini daha bulmuş olmalı.

Thunderbolt beklediğimizi gibi 10 Gb/s veri transferi sunabiliyor. Bu, USB 3.0’ın teorik hızından yaklaşık iki kat daha fazla hız demek. Bununla beraber, Thunderbolt’un en önemli avantajı, müthiş esnekliği.

Thunderbolt PCI Express ile direk olarak haberleşebiliyor, FireWire, USB ve Gigabit Ethernet cihazlarını destekliyor.

Intel, HD bir filmin Thunderbolt bağlantısı ile 30 saniyede aktarılabilecek kadar hızlı bant genişliği sunduğunu iddia ediyor.

Thuderbolt, monitör çıkışı için yüksek bant genişliği ile bilinen DislayPort’un yanı sıra HDMI, VGA ve DVI arayüzlerini de destekliyor.

Thunderbolt’un diğer özellikleri ise şöyle:

 • Optik ve elektrik kablolarına destek.
 • Yüksek doğruluk oranına sahip, düşük gecikme süresi.
 • Doğal sürücü desteği.
 • Kablo üzerinden güç aktarımı.

2 Yorum

  • Tahir Meylani

   İlk önce yeni MacBook’larda kullanılacak Thunderbolt.

   Thunderbolt USB, HDMI gibi birçok bağlantı arayüzünü standartını destekleyecek esneklikte geliştirilmiş. Yani, Thunderbolt destekli bir cihaz bu bağlantıların herhangi birini kullanarak PC ile iletişim kurabilir.

   Ama cihazın Thunderbolt destekli olması gerekiyor. İlk Thunderbolt destekli cihazlar yeni MacBook’lar olacak.

Bir cevap yazın