Intel: Larrabee GPU’su Öldü Harici Grafik Kartı Geliştirmeyeceğiz

Intel ürün teknolojileri yönetmeni Bill Kircos, blog sayfasında yayınladığı bir yazı ile Intel’in  Larrabee GPU geliştirmeyi bıraktığını açıkladı.

Kircos, “Larrabee ile AMD ve Nvidia’nın üst düzey ekran kartlarını ezecek harici ekran kartları geliştirmek istiyorduk fakat artık harici ekran kartı geliştirme gibi bir düşüncemiz yok en azından kısa vadede” diyor. Fakat bu Intel’in, grafik işinden tamamen vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Intel, önümüzdeki yıllar için planlarının Intel HD dahili ekran kartlarını daha da geliştirmek olduğunu söylüyor.

Kirkos, PC kullanıcılarının önemli bir bölümünün hala dahili ekran kartı kullandığını ve HD video izlemek, hatta kablosuz görüntü aktarmak için bu ekran kartlarının yeterli olduğunu söylüyor.

Intel Larrabee Sunum

Intel Larrabee sunumunda oldukça iddialıydı ama işler istedikleri gibi yürümedi

Peki, Intel neden harici ekran kartında Nvidia ve AMD ile yarışamayacağını düşünüyor? Kircos, bunu “Aralık ayında da söylediğimiz gibi üst düzey harici bir GPU için bazı fırsatları kaçırdık” şeklinde açıklıyor.

Aslında bir kaç kez ertelenen Larrabee GPU mimarisinin öldüğünü biliyorduk fakat Intel, ısrarla Larrabee mimarisini geliştirmeye devam ettiğini açıklıyordu. Artık Intel’in AMD ve Nvidia ile yarışabilecek ne harici ne dahili üst/orta segment bir ekran kartı geliştirmeyeceğini biliyoruz.

Zaten ne bekliyordunuz ki, Intel’in, grafik alanında yıllardır vasatı geçemediği bir sır değil. CPU ve GPU çok farklı mimariler üstüne kurulu, Intel de bunu itiraf ediyor zaten fırsatları kaçırdık diyerek.

 

3 Yorum

  1. Tahir

    GPU’ların hesaplama kapasitesi CPU ile karşılaştırılamayacak kadar yüksek, ne zaman ki gpu’lara x86/x64 cinsinden hesap yaptırmayı ya da cpu ile gpu’yu kombine çalıştırmayı başarırlar o zaman bilgisayarlar şaha kalkar…

  2. Ziyaretçi

    Şaşırmadım açıkçası, Larrabee yılan hikayesine dönmüştü, Intel sıfırdan kalkış yaparken Ati ile Nvidia son sürat koşuyorlar, o teknolojiye yetişmesi ve bir de onları geçmesi kolay değil, sonunda bunu gördüler. Şahsen benim asıl görmek istediğim Nvidia’nın da işlemci pazarına girmesi, kim kimin işine burnunu sokuyormuş, o zaman göreceğiz…

Bir cevap yazın