Intel Larrabee, AMD ve Nvidia’yı Sarsacak

Intel Larrabee, AMD ve Nvidia'yı Sarsacak

Bilgisayar teknolojileri alanında çok az gelişme Intel’in gelecekte çıkarmaya hazırlandığı Larrabee mimarisi kadar meraklıların ilgisini uyandırmıştır. Ürünün son halinin neye benzeyeceği konusunda henüz çok az ayrıntı belli şu an için elimizde ürünün temel de neler sunacağından başka bir şey yok. Doğal olarak gizemin ve merakın olduğu yerde dedikodular da alıp başını gidiyor ve Larrabee için de durum farklı değil. Ürün başarılı olacak mı olmayacak mı?

Larrabee’nin başarılı olabilmesi için en önemli noktalardan birisi oyunlar için yeterli grafik başarımı sunabilmesinden geçiyor. Larrabee tam olarak bir GPU ya da CPU olmayacak daha çok ikisinin karışım melez bir tür olduğu söyleniyor. AMD’nin bize öğrettiği şeylerden birisi hayatta kalabilmek için en hızlı ürünü üretmek zorunda değilsiniz ortalama seviyeye yönelik başarılı ve iyi fiyatlı bir ürününüzün olması yeterli. Eğer Intel bu konuda başarısız olursa Larrabee’nin pek şansı kalmaz özellikle de Intel’in grafik yongası üretimi tarihine baktığımızda bu daha da belirginleşiyor.

Başarım açısından dedikoduların söylediğine göre Larrabee 2009’un başlarından önce pazara çıkamayacak ve sadece şu an ki grafik yongalarının sunduğu kadar başarım sunabilecek. Intel’in kısa bir süre önce yayınladığı bir makalede 1 GHz hızında 25 çekirdekten oluşan Larrabee’nin F.E.A.R ve Gears os War oyunlarını 60 FPS hızında oynattığı belirtiliyordu. Larrabee’nin 32 çekirdek ve 2 GHz veya daha üstü hızlarda çalışacağı söylentisine inanırsak beklenenden çok daha yüksek bir başarım sunabileceğini görüyoruz.

Başarım dışında düşünülmesi gereken noktalardan birisi de Larrabee’nin sürücü desteği. Elinizde ne kadar mükemmel bir donanım olursa olsun kötü yazılmış sürücülerle veya endüstri çevrelerinin sağladığı etkisiz destekle pek bir yere varamazsınız. Geçmişte Intel’in düzgün sürücüler yazabilme yeteneği ciddi şekilde eleştirilere hedef olmuştu ancak firmanın önünde bu durumu çözecek kadar zaman var. Larrabee’nin gerçekten iş yapabilmesi için esnek ve programlanabilir bir yapıya sahip olması gerekiyor.

Larrabee’nin başarısına gölge düşürebilecek başa etkeler de var: Üretim sürecinde çıkabilecek aksaklıklar yüzünden üretim oranının düşmesi, çıkış tarihinde yaşanabilecek gecikmeler ve yüksek fiyat. Larrabee’nin en önemli bilinmeyenlerinden birisi de çıktığı tarihte nasıl bir rekabetle karşılaşacağı. Folding@Home, Physix desteği, medikal resim işleme ve CUDA desteği gibi şu anki GPU’ların yararlanabildiği alt yapılar her geçen gün daha da yaygınlaşıyor ve kullanıcıları üzerinden alışkanlık yaratıyor.

Larrabee’ye özgü en önemli yeteneklerden birisi de esnek bir tasarıma sahip olması örneğin Noktacık Tarayıcı 5.0 desteği sadece bir yazılım güncellemesiyle ürünün özellikleri arasına girebiliyor. Günümüzde kullandığımız ekran kartlarında yeni bir özellik için genellikle yeni nesil bir kart satın almak zorunda kalıyoruz ancak Larrabee söz konusu olduğunda yeni bir kartı sadece başarımı artırmak için alacağız. Larrabee’nin esnek x86 programlama yeteneği gelecekteki GPU’larla baş edebilmesini sağlayacak mı?

Günümüz GPU’ları ile karşılaştırıldığında Larrabee’nin öne çıktığı bir başka nokta ise ışın-izleme (ray-tracing). Işın-izleme yöntemiyle gerçeğe çok yakın resimler elde edilebiliyor ancak bunun için çok fazla donanımsal kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Gerçek zamanlı başarımın önemli olmadığı canlandırma (animation) filmlerde sık kullanılan bu yöntem anlık başarımın önemli olduğu bilgisayar oyunlarında kullanılmıyor. Hem AMD hem de Nvidia ve Intel son zamanlarda ışın-izleme alanında kaydettikleri ciddi başarım artışlarıyla övünüyorlar. Bazılarına göre ışın-izleme yöntemi grafik endüstrisine yep yeni bir ivme kazandırabilir.

Peki, karşılaştırma yaparsak nasıl sonuçlar alırız? Intel’in Quake 4 gösterimi Larrabee’nin oyunlarda gerçekten başarılı olabileceğini görmek açısından önemli bir aşamaydı. Her ne kadar oyun gösterimi yerine gerçek zamanlı yaratımlama (rendering) olarak adlandırılsa da AMD’nin gerçek zamanlı yaratımlama gösterisi de etkileyiciydi. İşin güzel yanı gösteri Radeon HD 4800 donanımı kullanılarak yapıldı yani gelecekte çıkarılacak olan ürünlerden çok daha yüksek başarım bekleyebiliriz. Son olarak orta seviye pazara yönelmesi en az bir yıl alacak olsa da Nvidia’nın ileri seviye bazı ekran kartlarını kullanarak yaptığı ışın-izleme gösterimi de gelecek açısından umut vericiydi. Buradan çıkaracağımız sonuç şu: Gelecek yıllarda ışın-izleme yeteneği sadece Larrabee’ye özgü olmayacak.

Larrabee kesinlikle ilginç ve yenilikçi bir fikir ancak hala atılan adımın işe yarayıp yaramadığını görmemiz gerekiyor. Fakat Larrabee başarılı olsa da olmasa da GPU’lar her geçen gün genel işlerde işlemciler üzerindeki yükü hafifletmek için devreye giriyorlar. Gelecekte Larrabee ile Nehalem’in birleşiminden oluşan ortadaki büyük çekirdeğin çevresinde birkaç deste daha basit işlemci barındıran melez yapılar görebiliriz.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın