Intel Kötü Amaçlı Yazılımları Tespit Edecek Donanım Tabanlı Bir Teknoloji Geliştiriyor

Intel, kötü amaçlı yazılımların tespiti için donanım tabanlı bir çözüm gelişitirdiğini duyurdu.

Intel LogoIntel baş teknolojisi sorumlusu Justin Rattner, Intel’in kötü amaçlı yazılımların tespitinde oyunun kurallarını değiştirecek ve tüm saldırıları önleyecek bir teknoloji üstünde çalıştığını söyledi. Teknoloji hakkında çok fazla bilgi vermekten kaçınan Rattner, ComputerWorld’e verdiği röportajda bu teknolojinin bu yıl içinde hazır olmasını beklediğini belirtti.

“Sanırım, kötü amaçlı yazılımlar ile mücadelede gerçekten devrim yaratacak fikirler üzerindeyiz. İster PC, ister tablet, ister cep telefonu ya da akıllı-TV olsun, bu cihazların kendilerini kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma yeteneğinde büyük bir ivme göreceğiz. Ve, bu teknoloji donanım tabanlı olacak. Bununla beraber, bu teknolojinin kullanımı için herhangi bir yazılıma gerek duyulup duyulmayacağını henüz bilmiyoruz. Şu an ki teknoloji imzaya bağlı, eğer bu yeni bir saldırı türüyse, anti-virüs bunu tespit edemez. Ama biz bu tür saldırıları önlemek için yeni bir yöntem keşfettik.”

Intel’in geliştirdiği yöntemin getireceği en önemli yenilik daha önce keşfedilmemiş saldırılara karşı koyabilmesi gözüküyor. Intel, daha önce yüklü bir para ödeyerek ünlü güvenlik şirketi McAfee’i satın almış ve anti-virüs pazarına girmek istediğini göstermişti.

Yalnız, burada ister istemez aklıma bir soru takılıyor; Intel, donanım üzerinden kötü amaçlı yazılımları engelleyebilen teknolojisi geliştirirse, ve bu teknoloji başarılı olursa… Yani Intel McAfee için 7.68 milyar doları boşa ödemedi ya…

1 Yorum

Bir cevap yazın