Intel İşlemcilerin Ateşi Suyla Düşürüldü

İzlenimler

Eğer hiç fan bağlantınız yoksa standard Molex adaptörle de soğutucuyu kullanabiliyorsunuz.

Eğer hiç fan bağlantınız yoksa standard Molex adaptörle de soğutucuyu kullanabiliyorsunuz.

Sanyo Denki’nin soğutma sisteminin çalışma prensibi gayet basit: Küçük bir pompa soğutucu sıvıyı gerekli olan yerden geçiriyor. Bir ucunda soğutucu sıvı işlemcinin üzerine takılmış ısı emiciden geçiyor ve bu sırada işlemcinin ürettiği ısıyı alıyor. Diğer ucunda ise sıvı, üzerinde ki ısıyı sistemin dışındaki havaya vermek için, geniş çaplı bir fan tarafından soğutulan bir ısı yayıcıdan geçiyor.

İlk gözümüze çarpan şey bu soğutma çözümünün hafif olmasıydı. 1.24 kg’lık ağırlığıyla dahili veya harici olarak kullanılan pek çok rakibinden çok daha hafif. Diğer soğutma çözümlerinden farklı olarak, soğutucu sıvı sistemin içine üretim esnasında koyulmuş ve kapaklar sızdırmaz bir şekilde kapatılmış. Ek olarak her hangi bir bakıma da ihtiyaç duymuyor. Sonuç olarak kullanıcılar, bu soğutucu sistemi tekrar doldurmak zorunda kalmıyorlar ve sistem ilk alındığından itibaren kullanıma hazır şekilde bekliyor.

Soğutma bloğunu işlemcinin üzerine takmak bir kaç saniyelik bir iş ve Intel’in kutusundan çıkan referans soğutuculardan farklı bir işlem gerektirmiyor. Sistemin kurulumu ise karışık olmaktan çok uzak, bir şeyleri yanlış yapmak için özel çaba harcamalısınız.

Sabitleme mekanizması basit ve kusursuz olduğundan hata yapma olasılığı neredeyse sıfır.

38.3 dB (A) gürültü seviyesi ile Sanyo Denki’nin soğutucusu, Intel’in 43.7 dB (A) gürültü çıkaran referans soğutucusundan çok daha sessiz. Ek olarak, 0.37 K/W ısıl direnç değeri ile bütün havalı soğutma sistemleri geride bırakıyor, fakat diğer sulu soğutma sistemleri ile karşılaştırılınca ortalama bir değer olduğu görülüyor. Yine de boyutlarıyla birlikte karşılaştırınca sonuç gayet iyi.

İzlenimler

Fan'ın arkadan görünüşü.

Fan’ın arkadan görünüşü.

Gayet sessiz çalışan küçük bir pompa.

Gayet sessiz çalışan küçük bir pompa.

Isı dağıtıcının kanatları oldukça ince.

Isı dağıtıcının kanatları oldukça ince.

Bir cevap yazın