Intel İşlemcilerin Ateşi Suyla Düşürüldü

Intel İşlemcilerin Ateşi Suyla Düşürüldü

Su veya benzeri sıvılar günümüzde pek çok yerde soğutma amaçlı kullanılıyorlar. Porsche havalı sistemlerden sulu soğutma sistemlerine geçeli epeyce oldu. Nükleer reaktörleri bile soğutmak için su kullanılıyor. Şimdi de silikon endüstrisi büyük bir hızla havalı sistemlerden sulu soğutma sistemlerine geçiyor.

Isıl direnç kanunları, sulu soğutmanın havalı soğutma sistemlerinden daha iyi olduğunu gösteriyor, ayrıca sıvılı soğutucuların katılara göre ısınma potansiyelleri çok daha yavaş oluyor.

Bunlara ek olarak, havalı soğutma sistemlerinde, işlemci gibi nispeten küçük parçaları soğutmak için büyük ısı emiciler (heatsink) ve yeterli miktarda bir hava akımı olması gerekiyor ki bu da hızlı dönen fanlarla sağlanıyor. Sonuç olarak hızlı fanlarla sağlanabilen hava akımı size dayanılmaz bir gürültü olarak geri dönüyor.

Ayrıca Intel, yeni soğutma teknolojileri geliştirmek için başka nedenlere de sahip. Bunlardan birisi, Intel’in yeni işlemcisi Pentium 4 Prescott’un hala en sıcak ve ısı kaybı en yüksek işlemci ünvanını elinde tutuyor olması. Bu durum Intel’in yongası için sorun yaratmasa da (teknik olarak ısıl tasarım gücü 115 W’a kadar çıkabiliyor), hem işlemci hem de voltaj düzenleyiciler bütün sistemin ısınmasına neden olduğundan, evde kendi kendine sistem kuranlar için gerçek bir baş ağrısı yaratıyor. Sonuç olarak üzerinde duracağımız iki nokta var: İlki, sıvılı soğutma sistemleri havalı olanlara göre çok daha verimli, bu sayede daha iyi tasarımlara olanak sağlanıyor. İkincisi ise, Intel’in yeni ve daha hızlı işlemcileri yakın zamanda daha az sıcak olacak gibi görünmüyor. Bu durum Intel’i ucuz, verimli ve kurulumu kolay bir sulu soğutma sistemini Sanyo Denki’den istemeye zorlamış olabilir.

Bir cevap yazın