Intel: Ion, netbooklar için gereksiz ve pahalı

Pek çok üretici netbooklarında kullanılmak üzere Intel’in tümleşik grafik çözümü yerine Nvidia’nın Ion alt yapısını tercih ediyor. İlk sürümde Nvidia hedeflediği başarıyı yakaladı ki 2010’un ilk çeyreğinde Ion altyapısının ikinci sürümü çıkarılacak.

Nvidia ile Intel arasında son zamanlarda yaşanan sürtüşmenin buraya da yansıması bizi pek şaşırtmadı. Laptop Magazine’nin yaptığı habere göre Intel’in netbook pazarlama müdürü Anil Nanduri Ion altyapısını beğenmediğini belirtmiş:

Çokluortam dosyalarını oynatmak için devasa bir grafik yongasına ihtiyacınız yok. Üçüncü parti üreticilerin pazara sürdüğü ürünlerde bunu görüyoruz. Netbooklar oyun amaçlı kullanılacak sistemler değillerdir. Güç tüketimini yükseltmeden çokluortam dosyalarını desteklemenin daha yaratıcı ve yenilikçi yolları var.

Bizim fikrimize göre Ion altyapısı maliyetin artmasına neden oluyor ve pazarın istemediği gereksiz bazı özelliklere de sahip. Ortaklarımız kendi netbook modellerini istedikleri gibi tasarlamakta özgürler sonuçta bu onların bileceği bir iş. Ancak asıl kararı pazarın kendisi zaten verecektir.

Intel yetkilisinin oyunlar hakkında söylediği doğru ancak HD videolar ve OpenCL desteği gibi şeyler genelde harici bir ekran kartı gerektiriyor. Son zamanlarda Youtube gibi siteler bile HD yayın imkanı sunuyorlar. Açıkçası bazı üreticiler bu konuyu Intel’e göre daha fazla ciddiye alıyorlar ki Ion 2 altyapısını kullanan ürünlerini şimdiden duyuruyorlar.

1 Yorum

Bir cevap yazın