Intel Gelecek Nesil iPhone ve iPad’ler İçin İşlemci Üretebilir

Samsung ve Apple’ın karşılıklı olarak açtıkları patent davalarından sonra böyle bir haber kimseyi şaşırtmasa gerek.

Apple LogoApple, geçtiğimiz haftalarda Samsung’un kendilerine ait patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle konuyu yargıya taşıdığını duyurmuş ve Samsung’un kendi teknolojilerini üretmek yerine iPhone ve iPad’e oldukça benzeyen cep telefonu ve tabletler geliştirdiği iddia etmişti.

Apple, Samsung aleyhine dava açarken aynı zamanda şirketle olan ticari ilişkisini de tehlikeye atacağını elbette planlamış olmalıydı. Evet, Apple, bu davaların Samsung’la olan ilişkilerini zedelememesi için uğraşacaklarını söylediyse de, Apple’ın mutlaka bir B planı olmalıydı, çünkü Samsung, Apple için iPad ve iPhone modellerinde kullanılan A4 ve A5 işlemcileri üretiyordu.

Ortada dolaşan söylentilere göre Apple, kısa vadede Samsung’la çalışmaya devam edecek, ama Apple’ın orta ve uzun vadede yeni planları var. İddiaya göre Apple, yeni iPhone ve iPad modellerinde kullanılacak işlemciler için Intel ile çalışmayı düşünüyor.

Fakat bu işbirliğinin nasıl olacağı konusunda bazı soru işaretleri de yok değil. Zira, Intel, ARM mimarili işlemci geliştirmiyor. Apple, yeni iPhone ve iPad modelleri için X86 mimarisine yeşil ışık yakmış olabilir mi? Şimdilik bu konuda kesin bir şey söylemek zor, ama Apple’ın yakın geçmişinden örneklere baktığımız zaman böyle bir mimari değişikliğinin olası olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın