Intel Geleceği Apple’ın Gözlerinde Arıyor

Intel ve Apple ilişkisi iyiye gidiyor.

Intel LogoApple’ın modern teknoloji endüstrisine etkisi yadsınamaz. Apple ürünlerini bilinçi olarak almama kararı alan kullanıcılar bile, diğer ürünler üzerindeki etkisi nedeniyle, dolaylı yolla da olsa Apple tasarımlarını almak zorunda kalıyorlar.

Evet, bugüne kadar Apple’ın etkisi son kullanıcı düzeyinde kalıyordu diyebiliriz ancak firma şimdi vites değiştirecek gibi görünüyor. Bunu da New York’ta yapılan Reuters Küresel Teknoloji Zirvesi’nde konuşan Intel başkanı Tom Kilroy’un, dünyanın en büyük yonga üreticisi olarak yol haritalarını Apple’ın yardımıyla çizeceklerini açıklamasından anlıyoruz.

Kilroy “Omuz omuza çalışıyoruz ve gelecekteki ürünlere ilişkin yolumuza beraberce bakıyoruz. Apple’ın yol haritamızı çizmekte yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Apple için sınırlarımızı zorlamamız gerekiyor.” diyor.

Apple LogoApple bir süre önce PowerPC altyapısından vazgeçtiğinden beri Mac ürünlerinde neredeyse tümüyle Intel’e dönülmüştü. AMD de Mac’lere dahil olmak için çaba sarfetse de şimdilik gelebildiği son nokta Radeon GPU’lara sıcak bakılması.

Intel için bir başka potansiyel tehlike de Apple’ın iPhone ve iPad’lerini günümüze taşıyan ARM işlemcilerden doğabilecek rekabet. Ancak Intel bu konuda endişeliymiş gibi durmuyor.

Kilroy “Gidin yeni altyapıların başarımlarına bir göz atın. İkinci nesil çekirdeklerimizin en yeni ve en uç nokta ürünlerini barındırıyorlar, ki ARM bunların yanına bile yaklaşamaz.” diyor.

4 Yorum

 1. Levent

  “Kilroy “Gidin yeni altyapıların başarımlarına bir göz atın. İkinci nesil çekirdeklerimizin en yeni ve en uç nokta ürünlerini barındırıyorlar, ki ARM bunların yanına bile yaklaşamaz.” diyor.”
  Bence hiçte öyle değil, bende intel diyordum ama son iki makinemi amd aldım (son sekiz sene içinde) ve ikisindende (hatta bir tanesi oldukça eskimesine rağmen) memnunum. Belki profesyonel işlemler için dediği geçerli olabilir ama orta seviye kullanıcılar için kesinlikle dediği doğru değil. Ayrıca, örneğin ARM tasarımcıları, salak adamlar değildirler ve yerlerinde saymıyorlardır herhalde. Böyle bir aşağılama gerektirmez.

  • gouranga

   Yalnız Intel i ARM ile karşılaştırıken AMD yanlış bir örnek.Aslında ARM vs Intel demek de pek doğru değil.

   Olay ARM vs. x86 işlemci yapısı.Her ne kadar ikisi farklı kategorilerde gibi dursa da çatışma tam olarak bu şekilde.Unutmamalı ki AMD de x86 lisansına sahip bir firma (aslında buna sahip üç firmadan biri) ve böyle işlemciler üretiyor.

   Ayrıca bildiğim kadarı ile zamanında amd intel için işlemci üretmiştir.(Evet amd markalı intel işlemciler var)

Bir cevap yazın