Intel Geleceğe İlişkin Yaklaşımını 775 ile Belli Etti

Intel Geleceğe İlişkin Yaklaşımını 775 ile Belli Etti

Intel’in yeni dünyasına hoşgeldiniz. Pazartesi günü resmi sunuşu yapılan Alderwood ve Grantsdale yongasetli LGA 775 altyapısına ilişkin sonuçları, THG iki gün önceden yayınlamış oldu.

Intel’in son ürünü gerçekten ihtiras dolu. Bilmeyenler için söyleyelim, Intel yaşamında ilk kez üç ana bileşene aynı anda el atarak, hepsini birden yenilemiş: DDR bellek, AGP ve Soket 478’i; DDR2 SDRAM, PCI Express görüntü ve Soket LGA 775 (sözde Soket T) ile değiştirmiş. Prescott’un ardılı Tejas (işte eski “T”nin sırrı) yol haritalarından silindiğinden ismi de ortalardan kaybolmuş.

Intel’in bu sunuşundaki en iyi işlemcisi 3.6GHz saat hızlı bir Pentium 4 560. Diğer yeni Pentium 4’ler daha yavaş saat hızlarıyla ayrılıyorlar ve 200MHz aralıklarla Pentium 4 550, 540, 530 ve 520 olarak adlandırılımışlar. Tümü 90-nm Prescott’ları temel almışlar ve 800-MHz ön veriyolu hızına (FSB speed), Hyper Threading’e, SS3’e ve bilindik güç sızıntısına (power leakage) da sahipler. Ek olarak üç adet düşük fiyatlı seçenek de sunuluyor: Tümü 533 FSB hızında çalışan (2.8’den 2.53 GHz’e kadar) Celeron D 335, 330 ve 325. Aynı zamanda LGA altyapısı 3.4 GHz Pentium 4 Extreme Edition mirasına da sahip çıkmış.

Dört değişik yongaseti de bu sunuşla beraber kendini gösteriyor: 925X, 915G, 915P ve 915GV. G tümleşik grafiği, V (void, boşuk) grafik yeteneğini yükseltebilmek için boş yer olduğunu, P (performance) başarımı ve X de (expensive) oldukça pahalı bir seçeneği belirtiyor olabilir, çünkü bellek denetleyiciye uygulanan başarım artışları çok da büyük fark yaratmamış.

Teknoloji değişimlerinin yanı sıra Intel, birkaç değişik yeni özelliği de, yeni altyapısının vitrin dekoruna eklemiş. Komut sıralama (command queuing) ve ATAPI desteği olan Seri ATA denetleyici iki yerine dört giriş sunuyor ve Matrix adında ilginç bir karışık kipli (mode) RAID yapılanmasını da destekliyor.

Dahası Intel dört basit adımda kendi erişim noktanızı (access point) oluşturabilmenize olanak sağlayan Kablosuz Bağlantı Teknolojisi’ni de (Wireless Connect Technology) getirmiş (sadece ICH6W). Ne yazık ki, bunun çalışması için gereken telsiz modülleri yılın 3. çeyreğinde pazara sunulacak.

Ve bazı ihtiraslı kullanıcıları çok rahatsız edecek birşey: Kullanıcıların sistemleri hızaşırtmalı (overclocking) kullanamaması için Intel bayağı zaman harcamış. Yanlış duymadınız: Hızaşırtma yok! Tüm 900 serisi MCH yongalarda bulunan bu hızaşırtma-koruma düzeneğini inceledik.

Bir cevap yazın