Intel Dothan Gecikmiş Çıkışını Yaptı

Introduction

Intel’in başkanı Craig Barrett aslında Dothan’ın 2003 başlarında çıkacağını duyurmuştu. Pentium-M çekirdek kullanan gelecek kuşak Banias mobil işlemci olarak, övgüyle bahsedilen ürün için daha sonra Barrett, 2003 sonunda pazarda olacak dedi. Ağustos 2003’te söylentiler dolaşmaya başladı. Birileri Dothan işlemcilerin 2004 Şubat ortasına kadar pazar yüzü göremeyeceğini fısıldadı. En sonunda Ocak 2004’te Intel resmi olarak işlemcinin çıkışını 2004’ün ikinci çeyreğine bıraktıklarını açıkladı. Intel gecikmeyi örnek işlemciye (sample stepping) yıktı ve seri üretimde sorunları olduğunu bildirdi. Yani yeni bir işlemci örneğine gereksinim vardı – en azından buna inanmak istiyoruz..

Belki de bir başka neden de satıcıların elinde “eski” Banias ve Pentium 4M işlemcilerden çokça bulunması ve Intel’in Dothan’ı taktik nedenlerle geciktirmiş olmasıydı. Kim emin olabilir ki?

Durum her neyse, sonuçta Intel’in ilk 90nm süreçle üretilmiş Dothan mobil işlemcisi gün ışığını gördü. Biz burada işlemcinin özelliklerine ve önceli Banias’la olan ortak noktalarına bakacağız. Banias ve Dothan arasındaki karşılaştırma deneyleri için Winbook W serisi dizüstü bilgisayarı seçtik.

Bir cevap yazın