Intel CULV İşlemcili Asus UL30Vt Dizüstünün Geçişli Grafik Özelliği Var

Intel’in yüksek verimli CULV işlemcilerinin kullanıldığı ince dizüstü bilgisayarlar genellikle tümleşik grafik işlemcilerinden faydalanıyorlar. Bunun nedenlerinden biri pil ömrü. Diğer önemli sebebi ise ayrık ve güçlü bir grafik işlemcisi için yeterli havalandırma boşluğunun olmaması. Öte yandan üretim teknolojileri geliştikçe orta derecede başarım gösteren grafik işlemcilerinin ısı yayımı ve güç tüketimleri de düşüyor ve ince dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya hazır hale geliyorlar. Bir de bir dizüstü bilgisayarın geçişli grafik (switchable graphics) özelliği olması çok daha iyi çünkü ayrık grafik işlemcisinin gücü gerekmediği anlarda tümleşik grafik işlemcisi kullanılarak pil ömrü uzatılabilir. Asus’un yeni UL30Vt dizüstü bilgisayarı da böyle bir dizüstü bilgisayar.

Asus UL30Vt

Asus UL30Vt’nin 13.3″ 1366×768 ekranı var. Dediğimiz gibi tümleşik grafik işlemcisi Intel GMA X4500MHD’nin yanında bir de Nvidia GeForce G210M 512 MB ayrık grafik işlemcisi (40 nm) bulunuyor. 4 GB DDR3-1066 bellek, 500 GB 5400 devirlik sabit disk, 802.11n kablosuz ağ ve dört veya sekiz hücreli pil UL30Vt’nin diğer önemli özellikleri olarak göze çarpıyor.

Asus sekiz hücreli pille 12 saate kadar çalışma süresi vaat ediyor. Dört hücreli pille ağırlığı 1.5 kg’nin bile altında. Eğer pil ömrü çok da dert değilse Asus bu bilgisayara Turbo33 diye bir otomatik hızaşırtma yeteneği katmış. Adından da anlaşılabileceği gibi Asus bu özellik sayesinde bilgisayarın genel başarımının %33 oranında arttığını ileri sürüyor.  

Bir cevap yazın