Intel Cougar Point Serisi Yongasetlerinde Önemli Bir Hata Bulundu: Tüm Detaylar

Intel’in Sandy Bridge için geliştirdiği kod adı Cougar Point 6 (P67 ve H67) serisi yongasetlerinde önemli bir tasarım hatası bulundu. Intel, yongasetlerinin dağıtımını durdurdu, hatanın düzeltildiği yeni seri birkaç hafta sonra piyasaya sunulacak.

Intel, bir süredir Sandy Bridge mimarisi için oldukça iddialı ve kapsamlı bir reklam kampanyası düzenliyordu. Intel’den kimle konuşsak, Sandy Bridge mimarisinin Intel tarihindeki en önemli mimarilerden biri olduğunu ve Sandy Bridge’den büyük beklentileri olduğunu işitiyorduk. İlk Sandy Bridge işlemci ve yongasetlerinin dağıtımından sonra bu beklentilerin pek de boş olmadığını ve Intel’in çarpıcı bir mimari geliştirdiğini gördük. Ama gözden kaçan bir hata, Sandy Bridge’in havalı çıkışını gölgeleyecek gibi, en azından bir süreliğine.

Peki, nedir bu tasarım hatası? Öncelikle Sandy Bridge işlemcilerde bir tasarım hatası bulunmadığını belirtelim. Sorun, kod adı Coungar Point olan 6 serisi (P67 ve H67) yongasetlerinde bulunan SATA 3 Gb/s portlarında görülüyor. Bu yongasetlerinde bulunan bir tasarım hatasından dolayı bu porta takılan tüm sürücü ve sabit diskler, zamanla yavaşlayabiliyor. Intel’e göre SATA 6 Gb/s portlarında bu sorun görülmüyor ve bu tasarım hatasının 3 yıl içinde kullanıcıların %5’inde sorun yaratması bekleniyor.

Daha da kötüsü sadece masaüstü Coungar Point anakartlar değil, dizüstü ve sunucu sistemeler de bu sorundan etkilenmiş gözüküyor.

Sandy Bridge Cougar Point

Sorunun farkına geç varan Intel, tüm Coungar Point yongaseti üretimini durdurduğunu açıkladı. Tasarım hatası donanımsal bir güncelleme gerektirdiğinden yazılım ile bir çözüm de mümkün değil. Intel, sorunun çözüleceği yeni yongaseti tasarımı için çalışmalara başladığını, ama yeni yongasetlerinin birkaç haftadan önce hazır olmayacağını duyurdu. Beklenti, yongasetlerinin Nisan veya Mayıs ayında anakart üreticilerine gönderileceği yönünde.

Peki, Intel neden bu hatayı geç farketti? Intel, bizim stres testlerimizde bir sorun gözlemlemedik, ama anakart üreticilerinin yaptığı daha ağır stres testlerinde bu sorun ortaya çıktı diyor. Intel anakartlarını yeterli şekilde test etmiyor mu yani?…

Tabi ki bu sorun, sadece Intel’i değil anakart üreticilerini de ciddi şekilde etkileyecek gibi gözüküyor. Anakart üreticilerinin Sandy Bridge için anakart üretimini durdurduğu haberlerini alıyoruz.

2 Yorum

Bir cevap yazın