Intel Core i7-980X Extreme: Altı Çekirdeğe Merhaba

Şu bir gerçek, Intel şu anda en hızlı işlemcileri satıyor. Dört çekirdekli Core i5 ve Core i7’lerin performansı şu an masaüstü pazarında en iyi seviyelerde geziniyor. Tabi bu yüzdende iki çekirdekli Clarkdale temelli Core i3 ve Core i5’lerden daha pahalılar (AMD’nin Phenom II serisinden bahsetmiyoruz bile).

Intel Core i7 980X Extreme

Intel Core i7 980X

Tabi “en hızlı” derken doğru test sonuçlarına baktığınızı varsayıyoruz. Intel’in hâkimiyeti daha çok video sıkıştırma uygulamalarında, işparçası destekli sıkıştırma/açma yüklerinde ve 3ds Max içerik yaratma ortamlarında daha çok ortaya çıkıyor. Ancak oyun meraklısı bir kullanıcıysanız AMD’nin işlemcileri Intel’e karşı gayet başarılı bir şekilde direniyor.

Tamam, bir işlemcinin diğerine göre farkını ortaya çıkarmak için 640×480 çözünürlükte test yapanlar var. Aslına bakarsanız 1920×1200 çözünürlükte bile işlemciler arasında ölçülebilir farklar bulmak mümkün. Ancak sonuçta oyunlar söz konusu olduğunda neyin ne olduğunu belirleyen temelde ekran kartıdır.

Nehalem Çekirdek Gulftown Çekirdek
Solda Bloomfield sağda Gulftown

Peki, neden oyun performansından bahsedip duruyoruz? Çünkü Intel, yeni Core i7-980X Extreme Edition (eski ismiyle Gulftown) modelini iyi bir oyun işlemcisi olarak konumlandırıyor. Ayrıca pazara çıktığı zamanda en hızlı oyun işlemcisi olacak (henüz pazara sürülmüş değil). Ancak fiyatının 1000 $ civarında olacağını düşünürsek normal bir işlemciye göre vereceğiniz fazladan 800 $ ile bir çift Radeon HD 5870 alınabiliyor. Sonuç olarak test sonuçlarını göstermeden önce şunun altını çizelim: İyi bir oyun tecrübesi için bu işlemciye pek ihtiyacınız yok. Bir Phenom II X4 veya Core i7 920 hala fazlasıyla işinizi görecektir. Bununla beraber para sizin için sorun değilse ve altı çekirdekli bir işlemci istiyorsanız yanlış yolda değilsiniz.

Altı Çekirdeğin Gücü

Core i7-980X’te dikkat edilmesi gereken nokta bu işlemci yeteneğini ortaya çıkacan uygulamalarla gerçekten bir fark yaratabiliyor (ve bu programların sayısı az değil). Yeni işlemci, Bloomfield temelli ilk Core i7 900 serisi işlemcilerde kullanılan Turbo Boost, Hyper-Threading gibi teknolojilerden biraz daha fazla yararlanıyor. Ayrıca 32 nm üretim teknolojisine geçilmiş olması beraberinde pek çok yapısal iyileştirmeyi de getiriyor.

Sonuç olarak Intel, Bloomfield modellerinde söz konusu olan 130 W TDP değerini aşmadan 12 MB paylaşımlı L3 önbelleğe sahip altı çekirdekli bir işlemci üretbiliyor. Asıl soru ise şu; Core i7 980X Extreme fiyatını hak ediyor mu?

9 Yorum

 1. Gökhan

  İntel’in saçma sapan işlemcileri. Bu rakamlara çıkacak olduktan sonra xeon  işlemcili  workstation makina yaparım.Oyunda oynarım uygulamada yaparım.i5’lerden şaşmamak lazım.

 2. enbabarepçi

  benim bilgisayarımın özellikleri şunlar:

  İNTEL CORE İ7 980X EXTREME 6 ÇEKİRDEK 4.2 GHZ

  7.5 TB ULTRA HIZLI HARDDİSK

  NVİDİA QUADRO FX 5800 GDDR6 4096 MB(4GB) 512 BİT 12000

  KİNGSTON 8 GB DDR5 12MB 5600 MHZ RAM BELLEK

  ASUS RAMPAGE III FORMULA İNTEL X58 SOKET 3600 DDR3 5690 MHZ ANAKART

  sizce bu özellikler iyimi?

Bir cevap yazın