Intel Core i7-875K ve Core i5-655K: 4 GHz ve Ötesi

Saat çarpanı kilitli olmayan işlemci fikri hoşunuza gidiyor ancak 1000 $ değerindeki Extreme Edition modellere paranız yetmiyor mu? Intel’in K-serisi işlemcileri kilitsiz hızaşırtma keyfini orta seviyeye getiriyor. Şimdi ise akıllardaki soru şu: Acaba bu işlemciler AMD’nin Black Edition modelleriyle baş edebilecek mi?

Yedi yıl önce Intel hızaşırtmaya hiçbir şekilde destek vermeyen sağlam bir duruşa sahipti. Ne de olsa düşük fiyatlı ürünlerin daha yüksek fiyatlı ürünlerle başarım açısından rekabet ediyor olmasını kimse istemez. Ancak pazarın gidişatına bakarak Intel bu sıkı politikasını 3.4 GHz hızında çalışan Gallatin-temelli Pentium 4 Extreme Edition ile gevşetmişti.

Core i5-655K Kutu

Core i5-655K Kutu

Core i7-875K Kutu

Core i7-875K Kutu

Zaman içinde Intel 1000 $ değerindeki Extreme Edition modellerini geri kalan masaüstü modellerinden ayırmak için başka şeyler de yaptı. Bunlardan en önemlisi EE işlemcilerin çarpan kilidinin olmaması sayesinde hızaşırtmanın kolaylaştırılmasıydı. Ama sadece bu işlemcilere bin dolar civarında para verebilecek olan kullanıcıların ayrıcalığa sahip olması bu özelliği değerini azaltıryordu.

Bu arada bilgisayar meraklılarını etkilemek için (başarım açısından biraz geri kalsa da ) AMD, yıllar içinde pek çok Black Edition işlemci çıkararak çarpan kilidi olmayan modelleri pazara sürdü. Tabi, AMD ve Intel’in çarpan kilitsiz modelleri arasındaki en önemli şey fiyat farkıydı. Örneğin Phenom II X2 550 Black Edition 100 $’ın altında bir fiyata sahip. Hatta firmanın amiral gemisi modeli Phenom II X6 1090T Black Edition bile 330 $ civarındaki fiyatıyla Intel’in Extreme Edition modellerinin üçte birine satılıyor.

Tabi burada kafanız karışmasın. AMD’nin modellerinin daha ucuz olmasının nedeni standart hızlarından o kadar da hızlı olmamalarından kaynaklanıyor.  Ancak hızaşırtma meraklıları için bu çok önemli değil çünkü bu kullanıcıların standart hızlarla kalmayacakları kesin bir şey.

Bir cevap yazın