Intel Core i7 640UM Mobil İşlemci Turbo Mode ile 2.26 GHz’e Erişiyor

32 nm ve çift çekirdekli Arrandale kod adlı mobil Core i7 işlemcilerinin ilk üyesi ile tanışın: 640UM. Çift çekirdekli olduğuna pek bakmayın; HyperThreading ile sanal olarak dört çekirdekli çalışıyor. HyperThreading’in masaüstü işlemcilerde önemli farklar oluşturduğunu Core i5 750 incelememizde görme imkanına sahip oldunuz. Bu mobil işlemcinin de bir Core i5 değil de Core i7 olmasının sebebi de bu.

Varsayılan hızı sadece 1.2 GHz. Turbo mode ile tek çekirdekten faydalanan uygulamalarda Turbo Boost teknolojisi sayesinde hızı 2.26 GHz’e kadar çıkıyor. 32 nm üretim teknolojisi ve düşük standart hızı sayesinde ısıl tasarım gücü (TDP) sadece 18 Watt. Üstelik bu işlemcinin içinde tümleşik bellek denetleyicisi, grafik işlemcisi ve hatta kuzeyköprüsü devreleri bile var. Olaya bu açıdan yaklaştığımızda ne kadar verimli bir işlemci olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Geleceğin süper ince dizüstü bilgisayarları bir Core i7 işlemciye sahip olacak.

İşlemci 4 MB önbellek ve 1066 MHz FSB hızıyla beraber geliyor ve H55 yongasetli dizüstü anakartlarıyla uyumlu. 2010’un ilk çeyreğinde bilgisayar üreticilerine tanesi 305 Dolardan satılacak.   

Bir cevap yazın