Intel Core i7-3960X İncelemesi: Sandy Bridge-E ve X79 Express

Intel’in Sandy Bridge mimarisiyle kullanıcıları etkilemesinin üzerinden neredeyse bir yıl geçti, ancak bu modeller orta seviye kullanıcılara yönelikti. Firma aradaki zamanı ileri seviye pazara yönelik Sandy Bridge-E sürümünü hazırlamakla geçirdi. LGA-2011 temelli platform ve ona uygun işlemciler artık hazır.

Zirvede ve yalnız söylemi Intel için yanlış değil. Ne de olsa firma son beş yıldır en hızlı masaüstü işlemcileri konusunda AMD’nin çabalarına rağmen aradaki farkı genişletmeye devam etti. Ne yazık ki ciddi rekabet olmadığında ileri seviye kullanıcıların bütçesi bundan kötü etkileniyor. Ancak bu piyasayı uzun zamandır takip ediyorsanız Intel’in Extreme Edition işlemcilerinin genellikle bin dolar civarında fiyatla satıldığını biliyorsunuzdur. Bir zamanlar AMD’nin FX-serisi işlemcileri de 700 $ ve üstü fiyatlardan alıcı bulabiliyordu.

Sekiz yıldır Intel’in 1000 $ fiyat seviyesini benimsemiş olması firmanın zaten dar olan ileri seviye masaüstü pazarına erişilemez bir işlemci vermek istememesiyle açıklayabiliriz.

Sandy Bridge-E Chip

Açıkçası bir Extreme Edition işlemcisinin daha 1000 $ civarında fiyat etiketiyle satılıyor olması pek şaşırtıcı değil. Ancak bu yeni model eskilere göre biraz farklı.

Gulftown temelli eski amiral gemisi işlemciler altı çekirdek ve 12 MB L3 önbelleğe sahip olarak geliyorlardı. LGA 1366 soket yapısını kullanan bu modeller pahalı X58 Express anakartların ömürlerini biraz daha uzatmayı amaçlıyordu. Ancak bu sefer durum öyle değil; pamuk ellerin cebe girmesi gerekiyor.

Gulftown’ın yerini alacak olan Sandy Bridge-E işlemciler LGA 2011 soket yapısını kullanan X79 Express platformlu yeni anakartlara gereksinim duyuyorlar. Ayrıca dört-kanallı tümleşik bellek denetleyicisi dörtlü bellek kitlerinin de önünü açıyor. Bir de Intel yeni işlemcileriyle birlikte bir soğutucu vermeyi planlamıyor yani uygun bir soğutucu için de bütçe ayırmalısınız.

2 Yorum

  1. Vernoncougar

    Intel Core i7 3960X Vatan Bilgisayarda listeye girmis su siralar ama sadece Bostanci ve topkapi magazalarinda mevcut, ankara sogutozu ne gelir gelmez alirim, GG`de nick`im (vrr71) arkadaslar arada bir gozatin belki sizinde ihtiyaciniz olan bir parca vardir, butun hardware parcalarima cok temiz bakarim bilginiz olsun, benden gozunuz kapali urun alabilirsiniz.

  2. Nosi!

    Bu işlemci intel için güzel bir pazarlama stratejisi. Sandy Bridge- E ile Sandy Bridge arasında isimdeki E eki kadar fark yok (platfor açısından). İki platform arasındaki tek elle tutulur fark 4 kanal bellek desteği. x79 ile nekadar altyapıda gelişme sağlansa da pratikte hiç bir fark yok. Aynı pin sayısı ve platforma 6 çekirdekli Sandy Bridge işlemci eminim ki üretilebilirdi. Belki yine 1000 dolarlık fiyatı olurdu; Ama en azından 6 ay önce kurdukları üst düzey sistemlerini geliştirme imkanı bulurdu insanlar.
    Amd’nin yarışta geri kalması ile bilgisayar piyasası konsol piyasasından beter olacak bu gidişle. İntel her işlemcisine böyle yeni platform dayatırsa: “ps2’i geç sen, yeni oyunlar ps3’e uyumlu” gibi bir ifadeyi “2011(pin)i geç, üst düzey performans istiyosan 2012(pin) kurmalısın” deriz gibi geliyor. (Kaldı ki konsollar bile daha uzun aralıklarla çıkıyor.)

Bir cevap yazın