Intel Core i5-661: Clarkdale, Core 2’nin Sonunu Hazırlıyor

Dört ay önce Intel’in Lynnfield tasarımını orta seviye için ideal ürün olarak tanıtmıştık. Özellikle Core i5 750 gösterdiği yüksek başarımla fiyat/performans konusunda listenin üst sıralarına kolayca tırmanmıştı. Bu işlemcinin 210 $ civarında bir fiyatla hızaşırtma konusunda da iddialı olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Peki, 200 $ civarında bir fiyat için gerçekten orta seviyeye yönelik ibaresi kullanılabilir mi? 100 – 150 $ arasında (özellikle AMD modellerinde) fiyatında göre iyi başarım sunan işlemciler yok mu? Core 2 Quad’lar, Phenom II X3/X4’ler ve Athlon II X4’ler düşünüldüğünde bu sorunun cevabına “evet” demekle birlikte Core i5 750 tavsiyemizin geçerli olduğunu belirtelim.

Bugün incelemesini yapacağımız, Westmere nesline ait Clarkdale kod adlı Intel’in ilk 32 nm işlemcileri tam da yukarıda belirttiğimiz ve Intel’in şu ana kadar kendini gösteremediği giriş seviyesi pazarı hedefliyor. Toplamda altı farklı masaüstü modeliyle Clarkdale temelli işlemciler 110 $ ile 300 $ arasında konumlanacaklar.

İşin ilginç tarafı Intel, pazarın en zorlu rekabetinin yaşandığı giriş seviyesine sadece çift çekirdekli modellerle giriyor. 105 $ civarında fiyatla 2.6 GHz hızında çalışan Athlon II X4 620 satılırken Intel, rakibini iki çekirdekli işlemcilerle köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.

Intel işlemci yol haritası 2009-2010

Ancak işler düşündüğünüz kadar basit değil. AMD modelleri söz konusu olduğunda ne görüyorsanız onu alırsınız. Amiral gemisi model Phenom II X4 965 Black Edition, 125 W güç tüketimi değerine sahiptir ve 3.4 GHz hızında çalışır, bunun üstüne kendiliğinden çıkmaz. Ayrıca bu işlemcinin dört çekirdeği de tek bir yapının parçaları olacak şekilde tasarlanmıştır: Her bir çekirdek için 512 kB L2 önbellek ve dört çekirdek için toplamda 6 MB L3 önbellek. Intel’in yeni Clarkdale işlemcileri iki çekirdekli, evet. Ancak bu işlemciler aynı zamanda HyperThreading, TurboBoost ve paylaşımlı 4 MB L3 önbellek gibi özelliklere sahipler. Ayrıca aynı paketin üzerinde birazdan açıklayacağımız 45 nm üretim sürecine sahip bir bileşen daha bulunuyor.

3 Yorum

  1. Hamdi Kellecioğlu

    Bir sorun olmaz. Sadece Clarkdale işlemcilerin içinde olan grafik yongası P55 anakartlarla kullanılamıyor. Bunun dışında işlemcinin kalan özellikleri aynen çalışıyor. Yazının sonuç bölümünde de belirtildiği gibi P55 anakartların Clarkdale desteği yeni BIOS güncellemeleriyle sağlansın ve anakartlar kararlı hale gelsin. Bu konuyu ele alan yeni bir inceleme yapacağız. O zaman bütün sorularınıza cevap almış olacaksınız.

Bir cevap yazın