Intel Core 2 Extreme QX9770, Kağıttan Silikona

Intel Core 2 Extreme QX9770, Kağıttan Silikona

Bundan sadece bir ay önce Intel 45 nm üretim teknolojisiyle üretilmiş Penryn işlemcisini tanıtmıştı. Bununla beraber duyurulan tek model Extreme Edition sürümü olan QX9650 idi. Bilindiği üzere Extreme serisi modeller 1000 Dolar’ın üstüde satıldığından dolayı çoğu kullanıcı birkaç ay daha 45 nm teknolojisinden yoksun kalacak. Diğer bir deyişle bu işlemcinin gelişi kalabalıklar için fazla bir anlam taşımıyor.

AMD’nin ünlü dört çekirdekli Phenom işlemcileriyle deney yaparken aşağıdaki gibi bir e-posta bize ulaştı (kendi ağzımızdan size aktarıyoruz).

Intel, yeni bir 45 nm işlemci daha çıkartmak istiyor: Core 2 Extreme QX9770. Bu yeni parça 2008’in ilk çeyreğinde satılmaya başlanacak. Onu da bırakın, Intel ürünün inceleme örneği henüz hazır olmadığından bizden elimizdeki QX9650 işlemcisiyle, laboratuarlarımızda QX9770’in bir benzetimini (simulation) yapmamızı istedi.

Uzunca bir zamandan sonra Intel ilk kez elle tutulabilir bir model olmadan duyuru yapıyor. Biz bu durumdan şu sonucu çıkardık: Intel AMD’nin Phenom’u oldukça gösterişli biçimde çıkarmasından büyük bir endişe duydu ve ilgi odağının merkezinde kalmak uğruna böyle bir adım attı.

AMD’nin Athlon 64’ü duyurduğu zamana bakacak olursak Intel’in endişesini anlamak zor olmayacaktır. O zamanlarda Intel’in Netburst mimarisi, taze Athlon 64 ile başa çıkamıyordu. Yine geriye bakarsak, AMD’nin duyurusundan hemen önce Intel, ilk Pentium 4 Extreme Edition modelini alelacele pazara sürmüştü. Bu işlemci Northwood çekirdeğinden yapılmıştı ve 3 MB ikinci seviye önbelleğiyle temelde üstüne etiket yapıştırılmış bir Xeon işlemcisinden başka bir şey değildi.

Extreme Edition QX9770’in 400 MHz’lik birim FSB hızını (1600QDR) varsayılan 8x çarpanıyla çarptığımız zaman toplam hızının 3.2 GHz olduğu açığa çıkıyor. Yani, Intel’in yeni amiral gemisinin avantajı sadece 200 MHz.

Intel Core 2 Extreme QX9770, Kağıttan Silikona

Core 2 Extreme QX9770 2008’de satışa sunulacak gibi görünüyor.

X38 yongaseti resmi olarak 1600 MHz FSB hızını desteklemediğinden, Intel FSB hızını kendimizin arttırması talebinde bulundu. Ne kadar tuhaf değil mi? Intel her zaman kararlılığı (stability) ön plana çıkartarak kendi ürünlerinin standartları dışında kullanılmamasını ateşli biçimde savunurdu. Peki, onlara bu yaklaşımlarını değiştirten şey neydi?

Bir cevap yazın