Intel Çift Çekirdekten İkili Çekirdeğe Geçiyor

Intel’in İkili Çekirdek Tasarımı

Intel'in İkili Çekirdek Tasarımı

Günümüzde çift çekirdekli bir işlemci yapmanın üç yolu vardır. İlki, Intel’in en son Itanium yongasının Mentocino çekirdeğinde olduğu gibi tek parçalı (monolithic) çekirdek kullanmak. İkincisi Smithfield Pentium D’lerde gördüğümüz gibi iki yongayı bir çekirdek üzerinde birleştirmek. Üçüncü seçenek ise iki yongayı bir paket üzerinde birleştirmek. Tek parçalı tasarımlar kullanmak geliştiricilere belirli işlemci birimlerini ortak kullanma şansını tanıyor ve aynı zamanda başarımı da belirli ölçüde arttırıyor. Diğer çözümlerin avantajı ise daha ekonomik olmaları.

Saydıklarımız arasında en son seçenek, farklı ürünler arasındaki verimlilik oranını en yükseğe çıkardığından, çift çekirdekli bir işlemci yapmak için kesinlikle en ekonomik olanı. Yeni üretilen yongalar üzerinde yapılan işlevsellik deneyi ile üretim sırasında oluşan sorunlar ortaya çıkarılabilir. L2 önbellek (cache) alanında veya daha düşük fiyatlı işlemcilerde olmayan işlevleri çalıştıran birimlerde olabilecek hatalar tespit edildiğinde bu bölgeler devre dışı bırakılabilir; örneğin bir yonganın L2 önbellek boyutu 512 kB veya 256 kB değerine düşürülebilir ve gelecekti 65 nm Celeron olarak karşımıza çıkarılabilir.

İşlevsellik deneyini geçen yongaların hız ve voltaj değerleri belirlenir. Yüksek saat hızlarını kaldırabilen örnekler hızlı tek çekirdekli Pentium 4 işlemciler olurken diğerleri çift çekirdekli Pentium D modellerini oluşturmak üzere eşleştirilir.

Ancak iki farklı çekirdeği bir pakete koymanın bir büyük eksi yanı vardır: Çekirdeklerden birinin diğer çekirdeğin üzerinde çalıştığı veriye erişmek istemesi sonucunda sistem veriyolunu kullanmak zorunda olması ve bunun sistem veriyoluna gerçekten büyük yük getirmesi. Ayrıca bu durum sadece 65 nm ikili çekirdek kullanan Presler için değil aynı zamanda, iki çekirdeğin bir pakete koyulmasından biraz daha fazlasına sahip olan, 90 nm çift çekirdek yapılı Smithfield için de geçerli. Diğer taraftan paylaşılan önbellek (cache) tasarımı durumunda her bir çekirdeğin önbellek kullanımı çeşitli sorunları da beraberinde getirir, ancak hem Intel’in hem de AMD’nin şu anda böyle bir ürünü bulunmuyor.

Intel paylaşımlı L2 önbellek tasarımını gelecek mikro mimarilerinde kullanmayı düşündüğünü belirtti (sunucu alanında Woodcrest, masaüstlerinde Conroe ve taşınabilirlerde Merom). Aynı şeyi Düzeltme F (Revision F) olarak adlandırdığı Soket M2 yapısındaki Windsor (çift çekirdek) ve Orleans Athlon 64 işlemcilerle AMD’nin de yapması bekleniyor. Bize ulaşan bilgilere göre bu tasarımın daha erken bir tarihte işlemcilere eklenebileceği konusunda hiç bir ipucu yok. Sonuçta uzak gelecekte olabilecek uygulamalar için şu anda yorum yapmak biraz erken.

Intel'in Smithfield çekirdeğini kullanan Pentium D 800 serisi işlemcilerin işlev çizimi. Presler tamamen aynı şekilde olacak sadece iki çekirdek fiziksel olarak bir birlerinden daha uzakta olacaklar.

Intel’in Smithfield çekirdeğini kullanan Pentium D 800 serisi işlemcilerin işlev çizimi. Presler tamamen aynı şekilde olacak sadece iki çekirdek fiziksel olarak bir birlerinden daha uzakta olacaklar.

Intel'in İkili Çekirdek Tasarımı

Belgelere göre, AMD çift çekirdekli işlemciler için birleşik L2 önbellek yapısına geçmeyecek. Şimdilik.

Belgelere göre, AMD çift çekirdekli işlemciler için birleşik L2 önbellek yapısına geçmeyecek. Şimdilik.

Bir cevap yazın