Intel Çift Çekirdekten İkili Çekirdeğe Geçiyor

Intel Çift Çekirdekten İkili Çekirdeğe Geçiyor

Geçtiğimiz günlerde Intel’in Cedar Mill kod adlı gelecek nesil Pentium 4 işlemcisine kısa bir bakış atmıştık. Düşük güç tüketimi ve kabul edilebilir ısıl değerlerinin dışında bu yonga hakkında önemli olan bir başka nokta gelecek nesil çift çekirdekli Pentium D işlemcilerde kullanılacak olması. Kod adı Presler olan yeni yonga, iki adet tek çekirdekli Cedar Mill işlemcinin Soket 775 yapısındaki bir LGA paketine yerleştirilmesinden oluşuyor. Bu ürüne çift çekirdekli demek yerine ikili çekirdekli demeyi daha mantıklı bulduk. (ÇN: Çift çekirdekli tanımı daha kolay ve anlaşılır olduğundan yazıdan sonraki çevirilerimizde eski tanımı kullanmaya devam edeceğiz)

Çıkacak olan 65 nm ürünlerin yeni bir platform gerektirmemeleri iyi bir haber; her iki ürün de artık iyice yaygın hale gele 945 ve 955 yongasetlerine sahip anakartlarla çalışabilecekler. 915 ve 925 platformlarını kullananlar, çift çekirdekli işlemcilerin başlangıç yönergelerinin iğne (pin) yapısında değişiklikler gerektirmesinden dolayı anakartlarını değiştirmek zorunda kalacaklar. Her iki durumda da yeni yongalardan tam verim alabilmek için BIOS güncellemesi yapmanız gerekiyor. Bu özellikle Intel’in 65 nm yonga nesliyle tanıtacağı Sanallaştırma Teknolojisi (Virtualization Technology – VT) için önem arz ediyor.

Pentium D 900 Presler ile şu an kullanımda olan Smithfield temelli Pentium D 800 serisi işlemcileri karşılaştırdığımızda sadece çekirdeğin 90’dan 65 nm’ye küçüldüğünü görmüyoruz. Presler çift çekirdekli işlemciler, VT teknolojisine ek olarak iki adet Cedar Mill tipi yonganın getirdiği toplam 2×2 MB L2 önbellek ile Smithfield’ın 1 MB L2 önbelleğine göre ciddi avantaja sahipler. Bu durumun doğal bir sonucu olarak daha önce Prescott çekirdekte olduğu gibi önbellek iyileştirmesinin deney sonuçlarını iyi yönde etkileyeceğini düşünüyoruz.

Cedar Mill çekirdeğinin tersine çift çekirdekli Presler’ın, Smithfield’ı önbelleğe duyarlı deneylerde geçmesini bekliyoruz. Aynı zamanda güç tüketim değerlerinin atmosfere yeniden başarılı bir giriş yapması da beklentilerimiz arasında….

Presler veya Smithfield? 65 nm yonganın daha iyi olacağından kesinlikle şüphemiz yok, ancak yine de AMD'nin Athlon 64 X2 işlemcisiyle baş edebilecek seviyede değil, en azından şimdilik.

Presler veya Smithfield? 65 nm yonganın daha iyi olacağından kesinlikle şüphemiz yok, ancak yine de AMD’nin Athlon 64 X2 işlemcisiyle baş edebilecek seviyede değil, en azından şimdilik.

Bir cevap yazın