Intel: Biz de Hackerların Saldırısına Uğradık

Teknoloji haberlerini takip ediyorsanız, geçtiğimiz günlerde Çin’deki Gmail sunucularının hacklendiğini ve hackerların bazı bilgileri çaldığını duymuşsunuzdur. Google, bu işten Çin Hükümetini sorumlu tuttu ve gerekirse Çin’den ayrılabileceğini söyledi. Amerikan hükümeti de konuyu araştıracağını açıkladı.

Basına yansıyan haberlere göre; birisi askeri okulda okuyan iki Çinli öğrenci bu işten sorumluydu fakat şimdi yeni gelen haberlere göre bu işin arkasında Amerika’da bir güvelik şirketinde  danışman olarak çalışan başka bir kişi varmış. Bu olayın çözülmesi biraz daha zaman alacak gibi. Fakat işin vahameti büyüyor.

Google’a göre; o gün sadece Çin’deki Gmail sunucuları değil, başka bir çok şirketin bilgisayarları da hacklenmişti. Google isim vermedi fakat bu iddiayı kısmen doğrulayan ilk açıklama Intel’den geldi. Intel, Gmail sunucularının hacklendiği saatlerde kendilerinin de saldırıya uğradığını fakat saldırıyı yapanların aynı hacker veya hackerlar olup olmadığını bilmediklerini, ayrıca bu tür saldırılarla düzenli olarak karşılaştıklarını açıkladı. Bununla beraber Intel, hackerların sunucularından herhangi bir bilgi çalmayı başaramadıklarını da eklemiş.

Gelişmeler ilginç. Çin, bir çok konuda vatandaşlarına karşı oldukça katı ve görünüşe göre; Gmail gibi özgür mail servisleri aracılığıyla atılan e-postalardan hoşlanmıyor.

2 Yorum

  1. Tahir Meylani

    Haklısınız, aslında biraz İngilizce’nin kurbanı olduk diyebilirim. Saldırıya uğramak fiili onlarda Hacked diye geçebiliyor. Bilgilerin çalınması ayrı bir olay. Daha açıklayıcı bir başlık ile düzelttim. İlginiz için teşekkürler.

Bir cevap yazın