Intel Beş Yıl İçinde Nvidia’a 1.5 Milyar Dolar Ödeyecek

Intel ve Nvidia yeni bir lisans anlaşması imzaladıklarını duyurdular. Yeni anlaşma ile Intel, Nvidia’nın elinde bulundurduğu lisanslar için beş yıl içinde 1.5 milyar dolar ödeyecek.

Nvidia ve Intel bir süredir kavgalıydı. Özellikle Intel’in Nehalem yongasetleri için Nvidia’a lisans vermemesi, iki firmanın daha önce yaptıkları lisans anlaşmasının bozulması ile sonuçlanmıştı. Nvidia, Intel ile daha önce yaptıkları bir anlaşma ile Nehalem yongasetleri için lisans hakkına sahip olduğunu iddia ediyordu ve konuyu mahkemeye taşımıştı. Intel de, Nvidia’nın hamlesini görmüş ve karşı bir dava açmıştı.

Fakat içerden gelen haberler, Nvidia ve Intel’in görüşme içerisinde olduğunu ve iki firmanın yakın zamanda anlaşabileceklerini söylüyordu. Nitekim, beklendiği gibi de oldu. Nvidia ve Intel altı yıl sürecek bir çapraz lisans anlaşması imzaladılar. Böylelikle Intel, Nvidia’nın elinde bulundurduğu tüm patentlere erişebilecek; karşılığında ise, beş yıl içinde Nvidia’a toplam 1.5 milyar dolar ödeyecek.

“Bu anlaşma Nvidia için yeni bir devrin sinyali” diyen Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang, “Intel ile imzaladığımız çapraz lisans anlaşması elimizde bulundurduğumuz görsel ve paralel hesaplama teknolojilerinin değerini gösteriyor. Ayrıca, bu anlaşma geleceğin kişisel bilgisayarlarının yanı sıra cep telefonu ve bulut hesaplama gibi büyüyen pazarlar için yaptığımız yatırımlarımızın önemini gösteriyor”. diye devam etti.

Anlaşma ile Nvidia da, bazı Intel patentlerine erişim hakkı kazandı, ama Intel’in işlemci, flash bellek ve yongaseti patentleri bu anlaşmanın dışında bırakıldı.

3 Yorum

  1. Ziyaretçi

    bu saatten sonra amd’den başka işlemci alanda akıl yoktur bence.hem ucuz hemde performasnlı.intel sunduğu performansa göre çok pahalı isim yaptığından dolayı ama amd onun havasını söndürdü.artık amd bayrağı aldı gidiyor.şimdi buda isim yaptı diye inş.fiyatları yükseltmez.aralarındaki çekişme en çok bize yarıyor fiyatlar ucuzlayınca ne güzel 😀

  2. ravenholm

    Ferraride güzel ama alabiliyormusun?Mecburen mercedesle bmw’le idare ediosun 🙂

    Amd’de bizim için durum aynıdır banane en hızlısı intelde ise param karşılığında en iyi işi yapacak olanı ararım her zaman 🙂 forever AMD :))

Bir cevap yazın