Intel: ARM için Windows Eski Uygulamaları Desteklemeyecek

x86 ve ARM desteği sunan iki çeşit Windows 8 olacağını biliyorduk, ancak Intel, ARM sürümün eski uygulamaları desteklemeyeceğini öne sürerken, Microsoft’tan gelen bir açıklama kafaları karıştırdı.

Intel LogoGeçen salı günü Santa Clara, Kaliforniya’da yapılan Intel Yatırmcılar Toplantısı’nda konuşan Yazılım ve Hizmetler Grubu başkanı bayan Renee James yeni Windows 8’in birisi “Traditional”(geleneksel) x86 sürümü ve diğeri yeni ARM mimarisinde çalışacak sürüm olmak üzere iki çeşidi olacağını duyurdu. x86 sürümün, Windows 7 kipi de dahil, günümüze kadarki tüm programlarla uyumlu olacağını, ancak ARM sürümünde bu desteğin bulunmayacağını bildirdi. Ancak Microsoft’un dün yaptığı bir açıklama kafaları iyice karıştırdı.

Önce salı gününe dönelim.

James “Windows 8 Traditional sürüm ile Intel tabanlı olsun olmasın tüm x86 uyumlu sistem kullanıcıları, Windows 7 veya Windows 8 kipinden dilediğini seçerek, alıştıkları şekilde çalışmaya devam edecekler. Tüm eski programları çalışacak, tüm eski dosyaları açılacak, hiçbir sorunları olmayacak.” dedi.

ARM sürüm ise yalnızca tablet, e-kitap, küçük avuçiçi ürünler gibi taşınabilir platformların gereklerine göre tasarlanacak ve eski işletim sistemlerine akraba olmayacak açıklamasını yapan  James “Yeni ARM ürünler eski işletim sistemlerini kullanmayacaklar, ne şimdi, ne daha sonra.Son birkaç yıldır Windows 8’e çok çok odaklanmış durumdayız. Bundan çok heyecan duyuyorum. Bunun üzerinde uzun zamandır çalışıyoruz. Birçok yeni heyecan verici özellik ve işlev ekledik ve ister bilgisayar, ister tablet olsun, tüm kullanıcılar bundan çok memnun kalacaklar” dedi.

Intel’in yeni birleşik mimari stratejisinden de söz eden James, aynı uygulamaların ve işletim sistemlerinin Atom, Xeon ve Core gibi farklı çeşit Intel altyapıların sonraki kuşaklarının tümünde de çalışacağının müjdesini de verdi. Ancak bu durumun ARM tabanlı çözümler için geçerli olmadığını da belirtti.

Windows 8 Temsili Logo“ARM için dört çeşit temel SoC (System on a Chip, Tek Yongalık Sistem) Windows 8 sürümü olacak. Her biri sadece kendine özel ARM altyapısında çalışacak ve çoğunlukla bulut tabanlı yeni uygulamaları içerecek. Hiçbirisi ne kendi mimarisine sahip, ne aynı marka, ne aynı kuşak, ne yeni kuşak, ne de benzer ürünlerle uyumlu olmayacak, kendine has tek bir ürün için tasarlanacak” dedi.

James, Windows 8’in x86 sürümünün ise hem şimdiki donanımlarla, hem de yeni SoC’larla (tek yongalık sistemlerle) çalışacağının müjdesini de verdi. PC tabanlı olmayan ürünleri kullanan tüketicilerin bugüne kadarki eğilimlerini göz önünde bulundurduklarında ise, kullanıcıların ARM tabanlı ürünlere hemen üşüşmesinin beklenmediğini de sözlerine ekledi.

“İnsanlar alışkanlık kalıplarını o kadar sık değiştirmiyorlar. Bu konuda birçok çalışma yaptık ve geçmiş veriler bize insanların kullanma alışkanlıklarını değiştirmesinin ortalama 10 yıl aldığını gösteriyor. Her ne kadar yeni bulut uygulamalarla birçok değişiklik gelecek olsa da, bir süre daha geçimişin uzun kuyruğunu peşimizden sürüklemek zorundayız ki Intel bu konuda başarılı bir mirasa zaten sahip.” dedi.

Son yirmi yıldır Microsoft ile oldukça yakın bir ilişki kurmayı başaran Intel‘in eli sağlam görünüyor. Aslında Intel’in Microsoft binası içinde çalışan bir geliştirici takımı bile var. Bu takım Intel her ne yeni keşif yapıyorsa, Microsoft’un yeni ürünlerinin bunları desteklemesini sağlamaktan sorumlu.

Ancak bu hikayenin heyecanı Microsoft’un dün soğuk duş etkisi yapan bir açıklamasıyla sona erdi.

Microsoft sözcüsü Intel’in yukarıda ayrıntısını verdiğimiz açıklamalarına sert bir itiraz getirerek “İddiaların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını, yanlış yönlendirmeler içerdiğini ve eksik bir çok yanı bulunduğunu” bildirdi.

Microsoft’un Intel’in iddialarına oldukça sert bir üslupla ititraz etmesine karşın, Windows 8’in halen geliştirme aşamasında bir ürün olduğunu öne sürerek, hangi iddiaların gerçek dışı, hangilerinin eksik veya yanıltıcı olduğu konusunda hiçbir ayrıntıya girmemesi de kafaların iyice karışmasına neden oldu.

Kısacası sektör şu an için neye inanacağını şaşırmış durumda ancak iki büyük markadan birinin kısa süre içerisinde doyurucu bir açıklama yapması bekleniyor. Her ne kadar Intel azarı işitse de, sektörü yakından izleyen çoğu uzman bu iddiaları oldukça akla yakın bulduklarını da belirttiler.

1 Yorum

Bir cevap yazın