Intel 955X Çift-Çekirdekli Yongaseti İş Amaçlı Kullanım için NVidia nForce4’ten Daha İyi

Intel Matrix Depolama Teknolojisi: Artık RAID 5 Desteği Sunuyor

Intel Matrix Depolama Teknolojisi'nin çizimi

915 ve 925 yongasetlerinin tanıtılmasıyla birlikte Intel, yeni ve daha esnek bir depolama denetleyicisi olan Matrix Storage Technology (Matris Depolama Teknolojisi) kullanmaya başladı. Temel olarak bu teknoloji aynı anda birden çok RAID dizisinin kullanımına izin veriyor. Burada bir hatırlatma yapmak gerekirse RAID dizileri, birden çok sabit disk kullanarak sistemin başarımını ve veri güvenliğini arttıran sistemlere verilen isimdir.

Aynı anda kullanılabilen iki Seri ATA bağlantısı ile Matris_RAID dizisi iki adet alt RAID 0 veya RAID 1 alt diziden oluşabiliyor. 945P ve 955X ile birlikte gelen dört Seri ATA bağlantı sayesinde Intel bu alanda daha fazla seçenek sunabiliyor. Üç adet SATA sürücüyle birlikte ICH7-R güneyköprüsü RAID 5 dizisi desteği sunuyor; dört taneyle RAID 5 ve RAID 10 seçenekleri mümkün hale geliyor. RAID 0 dört taneye kadar SATA diskle çalışabilirken RAID 1 hala bir birinin aynı iki adet diskle çalışabiliyor.

Bu kadar çeşitli özellikler arasında bir tanesi ilgi çekici (yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi), hızlı bir diziyle (örneğin RAID 0 gibi) birleşik olarak kullanılabilen ikinci bir dizi (RAID 1 veya 5). Çiftli takılan disklerle çalışan RAID 0 dizisi işletim sistemi ve veri depolama işlemlerini hallederken, onu takip eden bir RAID 1, hızlı geri yükleme için sistemin resmini (image) çıkarabiliyor.

Dört tane diskle bütün seçenekler mümkün hale gelebiliyor böylece RAID 0 ve RAID 5 dizilerini kolayca birleştirebiliyorsunuz. RAID 5 için en az üç adet disk kullanma zorunluluğu haşa devam ediyor, böylece disklerden herhangi birine bir şey olması durumunda diğer ikisiyle hiç bir şey olmamış gibi devam edebiliyorsunuz.

Ufaktan bu işe başlamak isteyenler için Intel Matrix Storage Manager sürücüsü Windows kurulumunun sürücü tanımlama aşamasında açılıyor. Bu sürücü sayesinde üreticiler, tek bir sürücüyü RAID dizisine çevirmek veya var olan bir RAID dizisine yeni bir disk eklemek gibi çeşitli kurulum modellerini destekleyebiliyor.

Yeni SATA denetleyicisi Yerel Komut Sıralaması (Native Command Queuing) özelliğini desteklediği gibi SATA bağlantısı başına 300 MB/s aktarım hızını da destekliyor. İkinci özellik günümüz diskleri açısından çok önemli değil çünkü şu an ki sabit diskler 80 MB/s aktarım hızının altında çalışabiliyorlar ve önbellekten yapılan doğrudan Okuma/Yazma işlemleri de genel başarım üzerinde çok fazla artış yaratmıyor.

ICH7 Güneyköprüsü üzerinde bulunan SATA denetleyicileri artık Advanced Host Controller Interface (ICHI) uyumlu aygıtları destekliyor. Şu anda bulunan 1.1 tanımlamaları bu arayüzün kayıt seviyesini gösteriyor ve SATA-II denetleyicilerin geniş kitlelere yayılmasını sağlıyor. Daha eski uygulamalar sadece tescilli sistemlerde yapıldığından, bu yeni sistem ileride verimlilik artışları sağlayabilir. Ancak şu an için bu yeniliklerin ileride neler sağlayacağını düşünmek için erken. Gelecekte çıkacak olan daha hızlı diskler sayesinde büyük farklar yaratılabilir.

Bir cevap yazın