Intel 955X Çift-Çekirdekli Yongaseti İş Amaçlı Kullanım için NVidia nForce4’ten Daha İyi

Intel 955X Çift-Çekirdekli Yongaseti İş Amaçlı Kullanım için NVidia nForce4'ten Daha İyi

Intel, yeni çıkan çift çekirdekli Pentium işlemcileri destekleyebilmek için yeni yongasetlerinin yazın ortalarına doğru hazır olması gerektiğini düşünüyordu. Bu plana uygun olarak 945, 915’in yerini alırken 955X’de 925XE’nin yerini alıyor. Teknik geliştirmeler geçtiğimiz sene aynı zamanlarda çıkan yongasetleri kadar fazla olmasa da yine de 955X’in neler getirdiğini incelemek istedik.

Intel’in Pentium D ve Pentium Extreme Edition işlemcilerini sadece bu yeni çıkan yongasetleri desteklediğinden eğer çift çekirdekli Intel işlemci kullanmak istiyorsanız bunlardan bir tanesine ihtiyacınız olacak. Hem 945P hem de 955X şu an için aynı işlemcileri destekliyor. Ancak bu iki yongasetinin fiyatları bir birine çok yakın olsa da Extreme Edition işlemcilerin ihtiyacı olan daha fazla gücü ve daha fazla başarımı 955X yongasetleri daha iyi karşılayabiliyor. Buradan şöyle bir anlam çıkarmak da mümkün, 955 tabanlı anakartlar daha geç eskiyecekler ve yeni çıkacak olan işlemcilere daha iyi destek verecekler.

Pentium Extreme Edition’ın Hyper-Threading’den kaynaklanabilecek olan olası yüksek güç tüketimi 12V gereksinimleri konusunda donanım üreticileri arasında bir karmaşaya yol açtı. Buna ek olarak Intel, pek çok üreticinin tasarımlarını tamamlamasına rağmen son anda tanımlamalarında (specifications) bir değişiklik yaptı. PC tasarımcıları açısından sorun ne olursa olsun, sonuç olarak 955 tabanlı anakartlar çalışabilmek için yüksek 12V akım verebilen ağır güç kaynaklarına gereksinim duyuyor. Bu tür güç kaynakları 5V ve 12V kanallarına temiz güç verebildiklerinden daha çok sunucu ve güçlü iş istasyonlarında kullanılıyorlar. Sonuç olarak bu tür güç kaynaklarının pahalı olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil.

Kağıt üzerinde 955X, üreticilere yüklediği korkunç zorluklarla birlikte pek çok incelemek istediğimiz özelliği de sunuyor. Geliştirilmiş bellek desteği, geliştirilmiş SATA denetleyiciler ve RAID yetenekleri ile arttırılmış PCI Express kanallarının da içinde bulunduğu pek çok yeni özellik ağzımızın suyunu akıtıyor. Bunlara ek olarak Intel’in Active Management Technology (Etkin Yönetim Teknolojisi) özelliği gibi ekstraları da katarsanız heyecanlanmak için yeteri kadar özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın