Intel 925XE: 1 GHz Sınırını Geçmek Gerçekten Fark Ediyor mu?

Intel 925XE: 1 GHz Sınırını Geçmek Gerçekten Fark Ediyor mu?

Bütün bilgisayar dünyası koltuklarına oturmuş, Intel’in en son ne çıkaracağını bekliyor. Örnek vermek gerekirse, düşük güç tüketimi için tasarlanmış Geliştirilmiş (Enhanced) SpeedStep teknolojisine sahip Pentium 4 ailesini söyleyebiliriz. Sırada ise hızlandırılmış veriyolu hızı ile LGA775 platformuna güç katacak olan 925XE yongaseti var.

Tabii bunların hepsi zamana bağlı şeyler. 865/875’ten 915/925’e geçiş süreci neredeyse bütün alanlarda bir değişim sağladı sadece performans yerinde saydı. Intel’in bu yeni platformu biraz ileri görüş eksikliğinden muzdarip; potansiyel bir alıcıya, uzun süredir beklenen FSB hızının 266 MHz’ye çıkaran 775 bir sistemi, kendinizden tamamen emin olarak tavsiye edemiyorsunuz. DDR2 ve PCI Express yüzünden bu pahalı sistemin modası kısa bir zaman içerisinde geçecek.

Uzmanların bir sonraki “BX” yongaseti olarak gördüğü yeni bir yongaseti ortaya çıkıyor. Hafızanızı tazelemek için: 440 BX, Pentium II’ye hayat veren 100 MHz FSB’ye sahip ilk Slot 1 yongasetiydi. Bir yıldan uzun bir süre boyunca BX en hızlı yongaseti olma özelliğini korumanın yanında uzun süreli gereksinimler açısından da çok iyiydi.

Şüphesiz Intel hangi işlemcilerinin FSB1066’ya geçeceğine karar verecektir. Şimdiye kadar yeni yüksek hızlı işlemci olarak, L3 önbellekli ve 2 MB’lık Pentium 4 Extreme Editon’ın ismi hiç geçmedi. Ayrıca Intel’in dediğine göre, Soket 775 geçici bir çözüm değil, 2005’in ortalarında çıkacak olan çift çekirdekli işlemciler de bu yongasetini kullanacaklar.

Bir cevap yazın