Intel 45 nm Penryn CPU: Havalı Soğutmayla 4 GHz

Intel 45 nm Penryn CPU: Havalı Soğutmayla 4 GHz

Intel için işler hiçbir zaman günümüzde olduğu kadar yolunda gitmemişti. Yüksek başarımlı Core 2 işlemcileri duyurmasından tam 18 ay sonra, dünyanın en önde gelen yonga üreticilerinden birisi olan şirket onları güncelliyor. 65 nm olan transistör boyutu, 45 nm’ye küçülüyor (Penryn, Intel’in tüm yeni çift ve dört çekirdekli işlemcilerini temsil etmekte) ve şimdiden gelecek mimariye hazırlanılıyor: Nehalem platformuna geçiş. Bunun yanında bu yeni mimariyle 2008’in son çeyreğinden önce tanışamayacağız.

Yol haritası üzerine baktığımızda şu an Conroe mimarisinin yenilenmekte olduğunu görüyoruz (başarım artış, yeni komut setleri ve en önemlisi güç tüketimini düşürmek amacıyla). Şu ana kadar Intel’in Core 2 işlemcileri güç tüketimi söz konusu olduğunda AMD’nin Athlon 64 X2 işlemcilerinin biraz gerisinde kalıyorlardı. Hatırlayacak olursanız Enerjili PC’mizi toplamak için AMD platformunu seçmemizin nedeni de buydu zaten. Bunun yanında, Intel Penryn çekirdekli yeni işlemcisi Core 2 Extreme QX9560 ile bu alanda da artık lider konumuna yükselmiş oldu.

Intel üretim teknolojisini daha da geliştirmesinin yanında geleneksel üretim yöntemlerini de bir kenara attı. 1960 yılından beri kullanılagelen silikon-oksit tekniğiyle işlemci yongası üzerinde MOSFET transistörler yaratmak yerine, Intel bunu şimdi High-K Dielektrik yöntemiyle yapıyor. Sonuç olarak Penryn çekirdeği eski işlemci nesline göre sadece bir yönden değil, birçok yönden üstün.

Deneylere başlamadan önce şunları bilmenizde fayda var. AMD yeni nesil 4×4 sisteminin örneğini bize zamanında sağlayamadığından onun yerine AMD’nin şu anki en hızlı işlemcisi konumunda olan Athlon X2 6400+ Black Edition’ı kullanacağız. Elbette çift işlemci (çift çekirdekli değil) soketi olan platformlar daha ortada yoklar fakat biz adil olmak adına elimizden geleni yapmak ve bu uğurda neler yaşadıysak onları bire bir size aktarmakla yükümlüyüz. Ayrıca, neden dört çekirdekli Intel işlemciyi, çift çekirdekli bir AMD işlemciyle karşılaştırdığımızı da bilmenizi istiyoruz. Şu an bu alanda herhangi bir alternatifimiz bulunmadığından yapabileceğimiz en iyi şey Phenom serisini beklemek.

Intel 45 nm Penryn CPU: Havalı Soğutmayla 4 GHz

Deneylerin içine gömülerek ve donanımsal problemlerle boğuşarak geçirdiğimiz birkaç gece boyunca sabahladıktan sonraki halimizle size söyleyebileceklerimiz bu kadar olur. 45 nm üretim sürecinden geçmiş yeni işlemciler sadece komik derecede az enerji harcamakla kalmıyor, muazzam bir hızaşırtma potansiyelini de beraberlerinde getiriyorlar. Hatta son sınırlarına kadar zorlansalar bile bu işlemcilerin yaydığı ısı miktarı neredeyse günümüzdeki Core 2 işlemcilerle (standart hızlarında çalışan) eşdeğer bir hal alıyor. Üstelik yeni SSE4 komut seti ve daha büyük kapasiteli (12 MB) L2 seviye önbellek zaten oldukça hızlı çalışan Core 2 işlemcilerine daha fazla güç katıldığı anlamına geliyor. Acaba bu gerçekten doğru olabilir mi?

Son düzenlenen Intel Geliştiricileri Forumu’nda hızaşırtma uygulanmış dört çekirdekli Penryn işlemcilerini zaten görmüştük. Bununla ilgili İngilizce yazılarımızı okuyabilirsiniz.

IDF – Dört Çekirdekli Conroe Hızaşırtma

8 İşlemcili 4 Ekran Kartlı Özel Yapım PC

Intel 45 nm Penryn CPU: Havalı Soğutmayla 4 GHz

Bir cevap yazın