Intel 42 Yıllık Tarihinin En Karlı Dönemini Yaşıyor

Intel’de işler yolunda.

Intel LogoIntel, bu yılın üçüncü yarısında 11 milyar Doların üstünde gelir elde ettiğini açıkladı. Bu rakam, 42 yıllık Intel tarihinde bir ilk. Intel, daha önce bir çeyrekte 11 milyar Dolar gelir rakamına ulaşamamıştı. Intel’in bu yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği 11.1 milyar Dolar gelir, Intel’in gelirlerinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %18’lik bir artış olduğunu gösteriyor. Intel’in bu çeyrekteki net karı da 3 milyar Doların üstünde.

Intel CEO’su Paul Otellini, Intel ürünlerine olan ilginin önümüzdeki çeyreklerde de devam edeceğini, özellikle Sandy Bridge ve Atom işlemcilere gelecek taleplerle, bundan sonraki çeyreklerde daha fazla kar edebileceklerini söylüyor.

Intel’in gelirlerindeki artışı gösteren tablo sanırım fazla söze gerek bırakmıyor.

  Q3 2009 Q2 2010 Q3 2010
Gelir $9.4 milyar $10.8 milyar $11.1 milyar
Net kar
$1.9 milyar $2.9 milyar $3.0 milyar
Brüt kar oranı
58% 67% 66%

Uzun lafın kısası, Intel’de işler yolunda.

kaynak: techreport

1 Yorum

  1. Tamer

    Bak bak bak adamların brütün netine oranına bak. Eeee tabi oralarda devlet halkın tepesinde değil. Adamlar firmalara kestikleri cezalardan vergilerden dünyanın parasını kazanıyor. Bizde firmalar hata yapar biz öderiz. Kendi aralarında anlaşıp fiyatlarla oynarlar bir sağır sultanın haberi olmaz ne bir ceza ne de bir soruşturma olur. Ha şimdi firmaların sahipleri esnaf derki efendim biz de vergiler çok yüksek. Tamam da bunu bahane edip hiç vergi veya üç kuruş vergi vereceğine bari verginin yarısını ver. Bak memur, öğretmen nasıl mecvur veriyor. Bizimkiler olsa karın yarısını veriyoruz ben ne bu işi yapacam lan deriz.

Bir cevap yazın