Intel 40 GB Katı Durum Diskini 130 Dolara Satıyor

Intel iki senedir SSD üretiyor fakat hangi dizüstü bilgisayar bu diskleri kullanıyor? Aklımıza gelen bir tane dahi yok çünkü astronomik derecede pahalılar. Intel bu durumun değişmesi için uğraşmıyor değil. Bunun için kapasiteyi biraz daha küçültüp, ucuz diye piyasaya sürmeyi bile düşündüler.

Intel X25-V

Intel X25-V

Intel 40 GB kapasiteli X25-V’yi satmaya başladı ve Newegg’de fiyatı 130 Dolar. Yalnız bu model aynı zamanda Intel’in en yavaş katı durum diski. 170 MB/s okuma hızı etkileyici olsa da 35 MB/s’lik yazma hızı insanın hevesini kursağında bırakıyor. 40 GB’lık bir SSD ne işe yarar? Windows diski olarak kullanabilirsiniz. Böylece işletim sistemi başlangıçta sabit diskte olduğundan daha hızlı açılır.

40 GB’ı başarım bakımından oldukça yetersiz bulduysanız 80 GB X25-M modeli de mağazalarda sizleri bekliyor. 250 MB/s okuma ve 70 MB/s yazma hızlarıyla sizi yeterince tatmin edecektir ancak fiyatı tam 300 Dolar.  

7 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Ben iki tane seagate 1TB 7200.12 aldım,raid bağladım. Ortalama okuma hızı 213MB/s 2TB lık SSD mibarek. Bu 130doalrlık disk kdvsini de ekleyince türkiyede nerdeyse benim disklerin maliyetine ulaşıyor… Bence bi kaç yıl daha bu fiyatlarla SSD mantıklı bi ürün olmaktan uzak olacaktır…

 2. KANUNI

  intel bu  haniderler ya anasını boyar babasına satar  işte inteldeki mantık

  carkıda kurdular markalarıda bağlamış kendine birş ekilde

  bu yüzden intel in hic bir ürününü almam  müşterilerimede önermem

  kesinlikle

   

 3. Ali Hasan

  Mümküne mertebe yerli donanım sitelerine yazılan yorumları okumuyorum. Zira ipe sapa gelmez, mantıkla alakası olmayan şeyler yazılıyor. Bu haber kısa olduğu için ister istemez 2 yorumu gördüm. Raid’den söz edilen yorum gayet mantıklı. Yani masaüstü bilgisayarda(yani az enerji harcama, ısınma vs.. derdiniz yoksa) hızlı hard disk isteniyorsa SSD yerine Raid yapmak daha anlamlı sonucu çıkıyor. Ancak ikinci yorum evlere şenlik. Ne mi yapmış intel? Öyle ya da böyle ucuz bir SSD hazırlamış. Hızı düşükmüş.. Olabilir.. Amacınız hızlı bir SSD ise kayıtsız kalırsınız ve gider hızlısını alırsınız. Yok intel ürünü almam müşterilerime önermem vs.. Bu durumda intel zamanında x86 lisansını AMD’ye vermemiş olsaydı bilgisayar kullanmaz mıydınız?

  • KANUNI

   arkadaşım x86 karşılığında intel amd den ne aldı veya 64 bit karşılığında amd intel ne aldı bunların cevabını yazarsan san cevap veririm konuya hakimsin derim  otaya bilip bilmeden laf atıp yok mümküm mertebe yerli donanım sitelere girmem filan kasma kendini okadar intel yaklaşık 40 gün icinde amd ye 1,.250 milyar $ da babasının hayrına verdi dimi

 4. ravenholm

  X86 lisansı verilmemiş olsaydı tekelcilikten tonlarca ceza yerd, intel bu yüzdende amd ve via linux sistemlerine yönelirdi bizde daha gelişmiş linux sistemlerine yönelirdik kan kaybeden microsoftta mecburen x86 zorunluluğu taşımayan işletim sistemleri yapmak zorunda kalırdı bizde hala bilgisayar kullanabilir durumda olurduk okişş?

 5. RP

  Burdaki haberi yetersiz buluyorum, yorumlar ise daha da yetersiz.

  Arkadaşlar intel’in V serisi SSD’leri her ne kadar yavaş görünse de aslında piyasadaki bir çok SSD’den çok daha hızlı. TRIM komutunu desteklediği için! anandTech sitesinden bakabilirsiniz. Güya 35 MiB/s hızı azmış, TRIM desteklemeyen SSD’ler yazma-silme sonucunda yani 1-2 aylık kullanım sonunda normal HDD’lerin hızına düşüyor. TRIM nedir bir bakın…

Bir cevap yazın