Intel 3-Serisi Yongasetleriyle FSB-1333 ve DDR3 Geliyor

Intel 3-Serisi Yongasetleriyle FSB-1333 ve DDR3 Geliyor

Intel yongaseti ailesini her sene yeniliyor. Taşınabilir ve sunucu platformu yongasetlerinin duyurulma tarihleri yıl içinde değişiklik arz ederken, haziran ayı yeni nesil masaüstü yongasetlerinin tanıtıldığı geleneksel bir zaman çerçevesi haline geldi. 2000 ve 2005 yılları arasında Pentium 4 için beş yongasetiyle tanıştık ve şu anki 965/975 yongasetleri yaklaşık bir yıldır Core 2 işlemci ailesine güç veriyor. Intel 5 Haziran’da 3-serisi yongaseti ailesini Taipei, Tayvan’da düzenlenecek olan Computex fuarında dünyanın her yanından gelecek basın mensuplarına tanıtacak. Bu makalede Intel’in 3-serisi olarak da bilinen 2007 model Bearlake yongaseti ailesi hakkında geniş bilgiler ve incelemeler bulacaksınız.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca işlemci çekirdeklerinin yapısı bir hayli değişti. Konuyu biraz daha açarsak, Pentium ya da Pentium II işlemcilerinin satıldığı günlerde yongaseti seçiminiz genel başarımı fark edilir biçimde etkiliyordu. Fakat günümüzde bu durum artık geçerli değil, çünkü o eski sistemlerde ikinci seviye önbellek (L2) anakart (yavaş) tarafından ilk zamanlarda işlemci kartlarına (Athlon için Slot A, Pentium II/III için Slot 1 – daha hızlı) ve sonraları ise doğrudan işlemcilere (Athlon Soket 462 ve Pentium III Soket 370 – gerçekten hızlı) sağlanıyordu. Anlayacağınız üzere önbelleğe hızlı ve verimli erişim yüksek başarımın anahtarı olduğundan, yeni nesil işlemcilerde artık L2 önbelleği işlemci çekirdeği ile tümleşik hale getirilmiştir.

Yongaseti bilgisayarın hala en önemli bileşenlerinden biridir çünkü tüm hayati arayüzleri bünyesinde barındırır ve sisteminizin ne gibi özelliklere sahip olduğunu belirler. Giderek küçülüp daha karmaşık yapılara kavuşan transistörler işlemci üreticilerinin 45-nm ve 65-nm yongalar üretmesini sağlamakla kalmıyorlar, aynı zamanda üretim karını da arttırıyorlar ve yongaseti bileşenlerinin üretimini de kolaylaştırıyorlar. Sonuç, günümüzde ufak bir yonga içine envai çeşitlilikteki teknolojinin sıkıştırılabiliyor olması. Örneğin tüm yeni nesil yongasetleri, genişleme kartları (PCI Express ya da PCI), karmaşık çift-kanal bellek denetleyicileri (sadece Intel platformları için), birçok USB 2.0 denetleyicisi (denetleyici başına iki giriş düşüyor), bir yüksek tanımlı (HD) ses denetleyicisi, Gigabit yerel ağ denetleyicileri ve modern Seri ATA depolama denetleyicileri (dört veya altı giriş) için gerekli tüm arayüzleri bir arada sunuyorlar. Kısacası, orta düzey bir anakart ekran kartı başarımı hariç sıradan bir kullanıcının tüm ihtiyacını karşılayabilir.

Yeni 3-serisi yongasetlerinin sundukları özellikler bakımından şu an şampiyon olmaları açıkçası pek şaşırtıcı değil. Her şeyden önce, Intel yakında P35 (orta seviye) ve G33 (orta seviye, GMA 3100 tümleşik grafik destekli) yongasetlerini piyasaya çoktan sürdü. Daha kaliteli G35 ve üst seviye sürümü X38 (PCI Express 2.0 desteği sunacak) yılın üçüncü çeyreğinde piyasada yerlerini alacaklar. P35 ve G33’ün ikisi de DDR2’nin yanında DDR3 bellek denetleyicisine de sahipler. Yine ikisi de altı ayrı cihaz için Seri ATA denetleyicisi ve eSATA desteği sunuyorlar. En önemli ve dikkat çeken özellikleri şüphesiz ki FSB1333 sistem hızı. Bu da 45-nm işleme tekniği ile üretilecek olan yeni nesil Core 2 işlemcileri (Penryn) bu anakartlara takabileceğiniz anlamına geliyor.

Bir cevap yazın