Intel 22 nm Üretim Teknolojisi İçin 9 Milyar Dolar Harcayacak

Intel LogoIntel, önümüzdeki iki yıl içinde İsrail’deki fabrikasını 22 nm sürecine dahil etmek için 2.7 milyar dolarlık bir geliştirme yatırımı yapacağını duyurdu. Şu an 7.057 kişinin çalıştığı Intel İsrail’de önümüzdeki yıllarda yeni projeler için 1.000’den fazla kişinin de istihdam edilmesi bekleniyor.

“İşe alımlar için şimdiden hazırlanıyoruz” diyen İsrail Intel genel müdürü Maxine Fassberg, “İsrail’de yeni bir fabrika açma gibi bir düşüncemiz yok. Üretime başlamak için Aralık ayını düşünüyoruz.” diye devam ediyor.

Intel, 22 nm üretim teknolojisi ile yeni pazarlara açılabileceğini düşündüğünden yeni bir strateji izleyecek. Yeni strateji ile birlikte, üç yerine dört adet fabrika Intel’in 22 nm üretim bandında yer alacak. 22 nm üretim teknolojisi için planlama ve geliştirme projelerinin Intel’e bu yıl içinde 9 milyar dolara yakın ek maaliyet getirmesi bekleniyor.

22 nm üretim teknolojisinin kendilerini sunduğu yeni olanakları eşsiz olarak nitelendiren Intel CEO’su Paul Otellini, “Sonuç olarak, üç adet yüksek kapasiteli modern fabrika modelinden dörde geçiyoruz. 22 nm üretim sürecimiz büyüyen PC ve sunucu pazarlarının yanı sıra, Atom tabanlı SoC, akıllı telefonlar, tabletler, akıllı TV’ler gibi pazarlardan beslenecek. Şu an 22 nm için araştırma geliştirme safhalarını bitirdik. Bu teknoloji ile üretilecek ilk işlemciler için tüm tasarım elimizde. Şu aşamada planımız yılın ikinci yarısı için üretim bandından ilk yonga plakası örneklerini elde edebilmek.

Intel’in “Tick Tock” model stratejisi çerçevesinde bundan sonraki mimarisi Ivy Bridge olacak ve bu işlemciler 22 nm üretim teknolojisi ile bu yılın dördüncü çeyreğinde hazır olacak. Muhtemelen 2012 yılının ilk çeyreğinde de 22 nm işlemcileri marketlerde görebileceğiz.

Kaynak: Techspot

Bir cevap yazın