Intel 22 nm Ivy Bridge İşlemciler P67 ve H67 Anakartla Uyumlu Olacak

Bugün alın, seneye de kullanın tabi SATA portları patlamazsa 🙂

Intel LogoIntel Sandy Bridge anakartların patlaması tam bir şok etkisi yarattı. Kimse Intel’in böyle büyük bir hata yapmasını beklemiyordu, ama donanım dünyasında böyle büyük hatalar ile ilk kez karşılaşmıyoruz.

Intel’in Sandy Bridge anakartların geri çağrılmasından dolayı en az 1 milyar dolar zarar edeceği söyleniyor. Bu, belki Intel’i kısa vadede bile rahatsız edecek kadar büyük bir meblağ değil, ama Intel’in bu geri çağırmadan dolayı ciddi bir prestij kaybına uğradığı bir gerçek. Intel’in bu prestij kaybını daha çok önemsediğini zannediyorum.

Intel, bu prestij kaybını en aza indirmek için elindeki tüm kozları oynayacak gibi duruyor. İşte, tam da Sandy Bridge anakartların geri çağrılmasından hemen sonra Intel’den gelen yeni bilgiler. Kim tahmin edebilirdi ki, elimizdeki bozuk P67 ve H67 anakartların bir BIOS güncellemesi ile Intel’in 22 nm Ivy Bridge işlemcilerini de destekleyeceğini?  Yani, 2012 ilk çeyrekte piyasaya sunulması beklenen 22 nm Ivy Bridge işlemciler LGA 1155 soket yapısını kullanmaya devam edecek.

Ivy Bridge mimarisi, P67 ve H67 yongasetlerinden “tamam” alırken, daha sonra piyasaya sürülecek Sandy Bridge Q65, Q67 ve B65 yongasetleri Ivy Bridge işlemcilere destek sunmayacak.

Ivy Bridge’den bir diğer bilgi de, yeni mimarininin DDR3 1600 MHz belleklere destek sunması. Bildiğiniz gibi, Sandy Bridge hızaşırtma olmadan DDR3 1333 MHz bellekleri destekliyordu.

Ayrıca Ivy Bridge ile Intel’in Sandy Bridge işlemcilerinde büyük beğeni kazanan Quicky Sync özelliğinin yeni sürümü bizleri bekliyor.

Ivy Bridge ile Intel, Sandy Bridge’de bulunan DirectX 10.1 HD 3000 ve HD 2000  GPU’lardan DirectX 11 GPU’lara geçiş yapacak. Ivy Bridge GPU’ların Sandy Bridge GPU’lardan %30 daha hızlı olması  ve 50-60 dolarlık Nvidia ve AMD ekran kartları ile yarışabilmesi bekleniyor.

Ivy Bridge’den gelen son bir haber ise, Ivy Bridge işlemcilerin Sandy Bridge işlemcilerden yaklaşık %20 daha hızlı olmasının beklendiği.

kaynaklar: techspot ve fudzilla

4 Yorum

 1. levis

  P67 ve H67 lerde sata sorunu var ama 1,5 yıl sonra çıkacak olan işlemcileri destekliyor. Yeni çıkacak olan chipsetlerde o işlemcileri desteklemiyor. Eee nasıl olacak bu iş. Şimdi ya bile bile sorunlu chipset alıcaz yada seneye bir dahamı anakart değiştirmemiz gerekecek. Varmı böyle bişey.

  • ulubilgekagan

   bile bile sorunlu chipset barındıran anakart almayacaksınız. almış olanlarda nisan ayında anakartlarını yenileri ile değiştirecekler. şu anda tüm sorunlu anakartların satışı durdurulmuş durumda. nisan ayından itibaren ise hatasız anakartların satışı başlayacak. bu da şu demek oluyor. bu anakartlardan aldığınızda tam bir yıl sonra çıkacak işlemcileri anakartınız destekleyecek. bence güzel haber. şu da var amd anakart ve işlemciler intele göre daha uzun süre aynı soket yapısına destek sunuyorlar.

   • Tahir Meylani

    Yani. Intel, chipsetlerdeki hatayı kabul etti ve tüm geri dönüşümlerin masrafını üstlendi. Revize edilmiş yongasetlerinin bir sonraki mimariyi desteklemesi güzel bir artı.

 2. Sezai

  İntel’in yaptığı yarım elma gönül alma misali.. Madem revize edilmiş yongaseti bir sonraki mimariyi destekleyecek, neden henüz üretim aşamasına gelmemiş B ve Q modellerine de bu desteği koymaz, anlayamıyorum.
  İntel anakart üretici ortaklarına kazandırmaya devam edecek her daim.

Bir cevap yazın