Insomniac: Final Fantasy XIII PS3’te Çok Daha İyi

Final Fantasy 13 (kusura bakmayın yani, sürekli XIII yazcak halim yok :P) üzerine ne tartışıldı, ne konuşuldu arkadaş… Vay Xbox 360 versiyonu daha iyi olacak, PS3 daha iyi olacak, oyun şöyle linear, böyle kötü, hayır kötü değil iyi, diğer FF’lerde böyleydi… Hayır daha oyun Avrupa’da ve Amerika’da çıkmadı ama bu bölgelerde yaşayanların bile oyun hakkında bir fikri var. En son yorum PS3’e özel oyunlar tasarlayan Insomniac’tan geldi.

Tweeter hesabından Playstation 3’ün bu senenin ilk çeyreğini ele geçirdiğini söyleyen James Stevenson, aynı zamanda FF 13’ün üstün versiyonunun da PS3 versiyonu olduğunu eklemiş. Aynı zamanda Mass Effect 2’nin de Xbox 360’ın ağır toplarından biri olduğunu (konsol savaşları ele alınırken PC’ler sayılmıyor) belirten Stevenson herhalde “objektif” olduğunu göstermeye çalışıyor.

Stevenson’ın tam sözleri şunlar:

“PS3 bu sene çok çok iyi bir ilk çeyrek geçiriyor: MAG, Heavy Rain, White Knight Chronicles ve yakında gelecek olan MLB10: The Show, GoW III ve FF 13’ün üstün versiyonu. Gerçi hakkını vermek lazım, Xbox 360’da da Mass Effect 2 var, ki kendisi benim için tüm zamanların en iyi oyunlarında birisi. Wii dışında bütün konsollarda vakit geçirecek bir dolu şey var.”

Ancak herşeye rağmen ben de Stevenson’ın haklı olduğunu düşünüyorum. Gerçi arada “inanılmaz” bir fark yok ama ben de PS3’de oynamak istiyorum FF 13’ü. Xbox 360 versiyonu daha çok port gibi duruyor zira. Ayrıca Xbox 360’ta 3 diskte gelecek oyun, bu da FF13’ün 360 için biraz ağır bir oyun olduğunu (en azından içerik olarak) kanıtlıyor. Square Enix bence oyunu 360’a çıkarmak konusunda çok ama çok erken bir karar verdi, gereksiz birşey oldu yani bu durum. Ancak Square Enix’i  ve birçok birinci parti geliştiriciyi kaçıran da Sony, daha doğrusu PS3’ün ilk zamanlarında uyguladıkları politikalar. Gerçi sadece Xbox 360 sahibi olan FF hayranlarını düşünürsek çok da fena olmadı hani.

Herneyse, sonuç olarak öyle ya da böyle FF 13 her iki konsola da geliyor ve fanboy tartışmaları asıl o zaman alevlenecek. Özellikle bazı Türk forumlarında yapılacak yüksek seviyeli tartışmaları, ortaya atılacak kanıtları (!) düşünemiyorum bile.

Bir cevap yazın